miniatura

W dniu 2 marca 2022 r., Dniem Pokuty i Modlitwy rozpoczął się w Kościele luterańskim czas pasyjny. Przez 40 dni do Wielkanocy (nie licząc niedziel) wierzący przygotowują się do pamiątki śmierci Zbawiciela oraz do świąt Zmartwychwstania Pańskiego. Tajemnica krzyża i odkupienia, zbawienia człowieka z łaski przez wiarę w ukrzyżowanego i zmartwychwstałego Chrystusa, stanowi centrum ewangelickiej teologii i duchowości. Pasyjne tygodnie ewangelicy wykorzystują, aby zwolnić tempo, wzmóc uważność, odsunąć się od spraw nieistotnych, a skupić się nad rozważaniem znaczenia ofiary Chrystusa na krzyżu poniesionej za każdego człowieka. To dobry czas, by zastanowić nad życiem, jego wartościami i sensem cierpienia, które jest nieodłączną częścią ludzkiej egzystencji.

W parafiach odprawiane są nabożeństwa tygodniowe, odbywają się też dni skupienia czy rekolekcje, kierujące myśli na Jezusa i Jego mękę, czyli pasję. Kolorem liturgicznym jest w tym okresie fioletowy, co uwidacznia się w nakryciach ołtarza i ambony. Podczas niedzielnych nabożeństw w liturgii zamiast „Chwała Bogu na wysokościach” śpiewa się „Zgładź, o Panie Boże, wszystkie grzechy oraz nieprawości nasze”, a słowo „Alleluja” zastępuje się słowem „Amen”.

Kalendarz pasyjny

Dla dzieci – w dwóch grupach wiekowych – diakon Ewa Below przygotowała na ten czas Kalendarz pasyjny w internetowej, interaktywnej formie, do wykorzystania na lekcjach religii. Na stronie www.religiaewangelicka.pl znajduje się link, pod którym co tydzień ukazywać się będą kolejne zadania. Katecheci będą przekazywać je swoim uczniom.

W każdym tygodniu czekają na dzieci rebusy, krzyżówki i łamigłówki. Na początku młodzi ewangelicy zachęcani są do wykonania i ozdobienia pomysłowego sejfu na wersety – z pustych pudełek po zapałkach. Będą do nich wkładać fragmenty poznawanych tekstów biblijnych. W każdym tygodniu, w nawiązaniu do wersetu, będą przypominać sobie postacie, które w swoim życiu słuchały Boga, ale też miały różne problemy czy dylematy. Jak sobie z nimi poradziły – dzieci dowiedzą się właśnie podczas swojej pracy.

Grupa 1

Grupa 2

7 tygodni bez

Natomiast wszystkich chętnych, nienależnie od wieku, Centrum Misji i Ewangelizacji po raz szesnasty zachęca do udziału w akcji 7 tygodni bez. Nie chodzi w niej o post w rzymskokatolickim rozumieniu, ale o odmawianie sobie różnych, niekiedy uzależniających przyjemności, jak np.: oglądania telewizji, jeżdżenia samochodem, czy jedzenia słodyczy. Dzięki temu można zrozumieć, co nas ogranicza i odciąga uwagę od Boga. Wiele osób zaoszczędzone dzięki akcji pieniądze przeznacza na wsparcie potrzebujących.

 

„Zwiastun Ewangelicki” 6/2022