miniatura

W Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli Polskiej Rady Ekumenicznej (PRE) i ambasady Etiopii w Berlinie. Było ono związane ze współpracą przy pomaganiu afrykańskim uchodźcom uciekającym przed wojną w Ukrainie.

Dnia 28 lutego Tefferi Taddesse Heigyane, zastępca szefa misji ambasady Etiopii w Berlinie, pojechał na granicę polsko-ukraińską, by pomóc obywatelowi Etiopii uchodzącemu przed wojną. W Warszawie nie ma ambasady Etiopii, dlatego placówka w Berlinie obsługuje również Polskę. Jako tłumacz i przewodnik pojechał z nim na granicę również Essayas Techane, asystent uchodźcy i migranta w projekcie Gościnny Kościół prowadzonym przez Polską Radę Ekumeniczną.

Z Ukrainy przed wojną uciekają zarówno Ukraińcy, jak i obywatele innych państw, którzy tam przebywają, np. zagraniczni studenci. Wśród uchodźców są m.in. Etiopczycy, Nigeryjczycy, Somalijczycy, obywatele Indii. Tefferi Taddesse Heigyane i Essayas Techane podczas swojej wizyty na granicy pomogli grupie Nigeryjczyków.

W siedzibie PRE 2 marca odbyło się spotkanie, w którym udział wzięli dyrektor PRE ks. Grzegorz Giemza, Tefferi Taddesse Heigyane, Essayas Techane, a także polski biegacz pochodzenia etiopskiego – Yared Shegumo. Ks. Grzegorz Giemza podkreślił, że PRE będzie pomagać uchodźcom bez względu na ich obywatelstwo.

PRE od pięciu lat prowadzi projekt Ekumeniczny punkt konsultacyjny ds. migracji – Gościnny Kościół. Zapewnia on wsparcie zarówno uchodźcom i migrantom, jak i tym, którzy chcieliby im pomagać. W sytuacji obecnego kryzysu uchodźczego związanego z wojną w Ukrainie w budynku PRE nocleg znalazło kilkoro uchodźców – zarówno Ukraińców, jak i obywateli innych państw.

„Zwiastun Ewangelicki” 6/2022