miniatura

Pod koniec lutego do Warszawy przyjechała siedmioosobowa afgańska rodzina, która od sierpnia przebywała w ośrodku dla cudzoziemców w Bezwoli. Zamieszkali w Centrum Luterańskim przy ul. Miodowej. Zostało dla nich przygotowane mieszkanie: przeprowadzono naprawy i pomalowano ściany oraz umeblowano je i wyposażano.

Przed przejęciem rządów przez talibów wiedli spokojne życie. Mieli przyjaciół, dobrą pracę i dom z ogrodem. W dniu ewakuacji wszystko to stracili.

Poszukiwane są osoby, które chciałyby wraz z pracownikami Centrum Luterańskiego stworzyć grupę wsparcia dla rodziny. Oznacza to towarzyszenie rodzinie i pomoc w poszukiwaniu pracy, załatwianiu spraw w urzędach i wypełnianiu dokumentów. Pomocne będą też działania na rzecz adaptacji rodziny i tworzenie lub szukanie grup integracyjnych.

Można także włączyć się w pomoc wspierając rodzinę finansowo (jednorazowo lub przekazując stałą kwotą przez okres 6 do 12 miesięcy). Wpłaty z dopiskiem – pomoc dla uchodźców należy wpłacać na konto numer 85 1240 1037 1111 0000 0693 1355 lub przez www.bik.luteranie.pl/pl/darowizny.html.

W lutym rodzina z Afganistanu zamieszkała także w budynku parafii w Bielsku (Bielsko-Biała). Rodzinie pomaga nieformalna grupa mieszkańców Bielska-Białej i okolic oraz MyBB Ośrodek Integracji Obcokrajowców w Bielsku-Białej.

„Zwiastun Ewangelicki” 6/2022