miniatura

Z uwagi na sytuację pandemiczną w Polsce w tym roku organizatorzy Ogólnopolskiego Konkursu Kolęd i Pastorałek w Chełmnie postanowili odwołać formułę stacjonarną konkursu i zorganizować go online. Zakwalifikowało się w sumie 30 zespołów i chórów z całej Polski oraz 1 polski chór działający na Białorusi. Konkurs odbył się w kategoriach: chóry akademickie, dziecięce i młodzieżowe, jednorodne, mieszane, parafialne, seniorów oraz zespoły wokalne.

W dniach 22-23 stycznia 2022 roku po przesłuchaniu nadesłanych nagrań konkursowych, przeprowadzono spotkanie jury w składzie: przewodniczący – prof. dr hab. Bernard Mendlik, prof. dr hab. Marcin Tomczak, prof. UAM dr hab. Andrzej Ryłko, Michał Rajewski.

Do ścisłego finału w kategorii chórów parafialnych dostało się 9 chórów. Złote Pasmo otrzymały: Chór Ewangelicki im. Oskara Kolberga w Pile pod dyrekcją Natalii Karolak oraz Chór Sursum Corda z Kędzierzyna-Koźla. Był to pierwszy konkurs pilskiego chór ewangelickiego i okazał się sukcesem. Grand Prix edycji online otrzymał Chór LimaNovum z Limanowej.


Chór Ewangelicki im. Oskara Kolberga z Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile działa od marca 2013 r. i powstał z inicjatywy ks. Tomasza Woli, proboszcza parafii. Jest najmłodszym chórem parafialnym w diecezji pomorsko-wielkopolskiej. Pierwszy występ chór odbył się podczas nabożeństwa konfirmacyjnego 24.05.2013 r. Pierwszy występ poza parafią miał miejsce w kościele Św. Trójcy w Gorzowie Wielkopolskim, z okazji 50-lecia poświęcenia w czerwcu 2013 r.

W 2014 r. chór po raz pierwszy wystąpił na Diecezjalnym Zjeździe Chórów w Sopocie. W tym samym roku zadebiutował na III Ekumenicznym Przeglądzie Pieśni Wielkanocnej w Bydgoszczy. W roku 2016 chór wziął udział w spotkaniu Chrześcijan Europy Środkowo-Wschodniej w Budapeszcie.

W grudniu 2020 r. chór wydał pierwszą płytę pt. Świątecznie z kolędami i pastorałkami. Nagrania płyty realizowane były w czasie pandemii – chórzyści zdrowo i z wielką radością wzięli udział w tym projekcie. Ponadto od 2014 r. chór bierze czynny udział w corocznym Przeglądzie Kolęd i Pastorałek, organizowanym przez Parafię Ewangelicko-Augsburską w Pile.

„Zwiastun Ewangelicki” 3/2022