miniatura
616

W związku z sytuacją polityczną związaną z nasilającym się konfliktem rosyjsko-ukraińskim biskup Kościoła Jerzy Samiec zachęca do modlitwy o bezpieczeństwo i pokój. Zwierzchnik Kościoła zaapelował, by podczas nabożeństw w niedzielę 6 lutego 2022 r. we wszystkich parafiach zmówić modlitwę o zachowanie pokoju na Ukrainie. Tekst specjalnej modlitwy został przygotowany i opublikowany na oficjalnej stronie Kościoła – www.luteranie.pl.

„Panie, przyjacielu Człowieka i twórco wszelkiego pokoju! W tym tygodniu napominasz nas, aby wszelką troskę naszą złożyć na Ciebie, gdyż Ty masz o nas staranie.

W czasach naznaczonych konfliktami, skrajnym rozdźwiękiem między sprawiedliwością a pochwałą wyzysku, pragnieniem pokoju a przerażającą łatwością do prowokowania przemocy, przychodzimy do Ciebie z zawstydzeniem jako Twoje dzieci, wyznając, że jako ludzie wciąż nie wyciągamy wniosków z tak niedawnej historii naszego kontynentu i nieszczęść rozgrywających się na całej Ziemi. Jak by było nam mało globalnego wyniszczenia, jak by niewystarczająco wiele było ofiar destrukcyjnego pędu za potęgą, jak by życie i śmierć niewinnych dzieci, kobiet i mężczyzn, ich zniszczone marzenia i codzienność, nie miały już żadnego znaczenia.

W obliczu zagrożenia kolejnym konfliktem, nie tak daleko od naszych granic, przychodzimy przed Twoje oblicze, prosząc o nawrócenie dla nas wszystkich – Kościołów, polityków, zwykłych ludzi, aby prymat nadziei, jutrzenki nowego życia, która zajaśniała nad nami dzięki Ewangelii o Jezusie Chrystusie, przeszyła nasze serca i umysły tak skutecznie, abyśmy mogli żyć w odpowiedzialności i sprawiedliwości obok innych, wraz z innymi i dla innych.

Miej w opiece naród ukraiński, naszą ojczyznę i cały świat. Wszelką naszą troskę na Ciebie składamy i prosimy: Kyrie, eleison. Panie, zmiłuj się. Amen”.


Biskup Kościoła wystosował również list otwarty do bpa Pavlo Shvartza, zwierzchnika Niemieckiego Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Ukrainy przekazując w nim słowa wsparcia i zapewniając o solidarności.

Pokój zostawiam wam, mój pokój daję wam; nie jak świat daje, Ja wam daję. Niech się nie trwoży serce wasze i niech się nie lęka” (J 14,27).

NPW Księże Biskupie, drogi Bracie Pawle,

nie ma dnia, w którym politycy, znawcy zagadnień geopolitycznych i komentatorzy z różnych dziedzin, nie mówiliby o realnym zagrożeniu rosyjską agresją militarną przeciwko Ukrainie. Właściwie od 2014 roku, kiedy Rosja zaatakowała Ukrainę zajmując Krym i wspierając separatyzm we wschodniej części niepodległej przecież Ukrainy, trwa cicha wojna, w której straty nie są wirtualne – śmierć, strach i płacz są prawdziwe.

Obecna koncentracja rosyjskich wojsk nieopodal ukraińskiej granicy potęguje niepokój, który widzimy także w Polsce, nie tylko ze względu na obecność w naszym kraju tak wielu Ukrainek i Ukraińców. Powagę sytuacji dostrzegł i wyraził również niedawną uchwałą Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Jako chrześcijanie – bez względu na wyznanie i miejsca, w których żyjemy – jesteśmy powołani do wspierania pokoju na wszystkich płaszczyznach i w różnych przestrzeniach. Mamy nie tylko modlić się o pokój, ale i czynić go. Wyposażeni w niezniszczalną obietnicę pokoju, którą pozostawił nam Jezus Chrystus, jesteśmy wezwani do jego budowania i powiększania. Chrystus i świadectwo jego wyznawców przynaglają nas do napominania tych, którzy stracili z horyzontu perspektywę człowieka, a zastąpili ją snami o budowie nowej Wieży Babel, aby zawrócili z drogi konfliktu, konfrontacji i ucisku.

Jako biskup siostrzanego Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce, pragnę za Twoim pośrednictwem przekazać Siostrom i Braciom z Kościoła luterańskiego w Ukrainie, a także wszystkim innym przyjaciołom w Ukrainie, których spotykasz w swojej służbie, słowa wsparcia, solidarności i modlitwy. Wszyscy mamy nadzieję, że siła dyplomatycznego dialogu okaże się silniejsza od geopolitycznych kalkulacji. W naszych kościołach – u progu przedpościa i czasu pasyjnego – będziemy prosić Pana Kościoła, aby zasiał myśl o pokoju w sercach decydentów, szczególnie tych, którzy demonstrują przywiązanie do chrześcijaństwa.

Drogi Bracie Pawle, wytrwajcie w silnej wierze, że pokój, który daje Chrystus, przewyższa wszelkie zrozumienie, jest kompasem prawdziwej i bezkompromisowej miłości. Niech sam Jezus będzie Waszym Pokojem.

bp Jerzy Samiec

Warszawa, dnia 4 lutego 2022 r.

„Zwiastun Ewangelicki” 4/2022