miniatura

W Katowicach w cztery adwentowe soboty odbywały się spotkania pt. Rodzinny adwent przygotowane przez diakon Dorotę Obracaj. Na każdym spotkaniu zajmowano się czymś innym – robiono wieńce adwentowe, kartki świąteczne, pieczono pierniki.


We Wrocławiu 28 listopada 2021 r. po nabożeństwie zorganizowano kiermasz adwentowy, na którym można było kupić m.in. wieńce adwentowe, kartki i ozdoby świąteczne, ciasta i ciasteczka, przetwory. W tym roku uzyskane ze sprzedaży pieniądze przekazano na działania Fundacji Ocalenie, która udziela profesjonalnej pomocy uchodźcom i migrantom. Zebrano ponad 7 tysięcy zł.


W Toruniu 26 i 27 listopada 2021 r. odbyły się dwudniowe rekolekcje. W tym roku krocząc po Adwentowych drogach uczestnicy przyglądali się drogom życia, dziękowali Bogu za Jego prowadzenie i opiekę oraz spoglądali na cel wędrówki. Na zakończenie wspólnie tworzono wieńce adwentowe.


W Krakowie 27 listopada 2021 r. parafianie tworzyli swoje wieńce adwentowe. Dzień wcześniej młodzież robiła własne kalendarze adwentowe.


W tym roku w dniach 3-4 grudnia 2021 r. w Wiśle-Malince pieczono i zdobiono pierniczki – 2610 sztuk. W piątek i sobotę, od rana do późnych godzin wieczornych młodzież – w sumie 35 osób, z których najmłodsza miała 3 lata – wkładała swoje umiejętności i pasję w zdobienie pierniczków. Cześć z nich przeznaczono na podarunki dla seniorów.


W pierwszą niedzielę adwentu, 28 listopada 2021 r., w Dębowcu (parafia Skoczów) odbyło się spotkanie w ramach Innego adwentu. W jego trakcie wysłuchano rozważania w oparciu o fragment z Ewangelii Łukasza 2,9-10. Następnie uczestnicy robili wieńce adwentowe z gałązek drzew iglastych.


W Olsztynie 27 listopada 2021 r. odbyły się adwentowe rekolekcje parafialne. Gościem spotkania była diakon Halina Radacz, która mówiła na temat adwentowego oczekiwania z perspektywy Elżbiety i Marii. W tym czasie odbyły się także zajęcia dla dzieci. Uczestnicy wspólnie robili wieńce adwentowe.


W parafii w Ustroniu odbyło się kilka spotkań adwentowych różnych grup. Jednym z nich było spotkanie emerytów, które odbyło się 30 listopada 2021 r. Gość spotkania Edward Weiss przybliżył zebranym kulturę żydowską.


Młodzież z dwóch parafii luterańskich oraz parafii reformowanej w Warszawie świętowała wspólnie adwent 5 grudnia 2021 r. W kościele Świętej Trójcy odbyło się nabożeństwo młodzieży. Liturgię poprowadzili wspólnie ks. Sebastian Madejski (lut.) i Mateusz Jelinek (ref.). Następnie w sali parafialnej odbyła się tradycyjna adwentówka.


W Studzionce (diecezja katowicka) 11 grudnia 2021 r. odbyło się adwentowe spotkanie kół pań z sąsiednich parafii. Przybyło ponad 40 osób z Golasowic, Żor oraz Studzionki. W programie był wykład na temat biblijnego hasła roku, konkurs na temat czasu świątecznego i wiedzy o Marcinie Lutrze oraz Kościele, śpiewanie pieśni adwentowych.


W wigilię adwentu 27 listopada 2021 r. w Poznaniu po raz kolejny dzieci z rodzicami wspólnie świętowali początek czasu adwentowego. W ramach spotkania Pierwsza świeca odbyło się rodzinne nabożeństwo połączone z zapaleniem pierwszej świecy na wieńcu adwentowym, kreatywne warsztaty, a wszystko zakończyło się nocowaniem w parafii.


W Orzeszu 10 grudnia 2021 r. na młodzieżowej adwentówce spotkali się młodzi ludzie z Mikołowa, Zabrza oraz Orzesza. Refleksją adwentową podzielił się ks. Dariusz Dawid, a o symbolice światła mówił ks. Henryk Reske.

„Zwiastun Ewangelicki” 24/2021