miniatura

W związku z kryzysem migracyjnym, który trwa na polsko-białoruskiej granicy, Diakonia Polska kontynuuje pomoc dla uchodźców trafiających do Polski.

Przedstawiciele Diakonii Polskiej i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego 26 listopada 2021 r. przekazali dary dla osób przebywających w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białej Podlaskiej. W ośrodku przebywają rodziny – około 160 osób, w tym połowę stanowią dzieci. Czekają oni na decyzję w sprawie legalizacji swego pobytu w Polsce. W ośrodku mają możliwość nauki i uczestnictwa w różnych zajęciach.

Wśród przekazanych darów znalazły się m.in.: artykuły spożywcze i higieniczne, odzież i obuwie, gry dla dzieci i przybory szkolne. Kierowniczka ośrodka ppłk Małgorzata Suchodolska dziękując za przekazane dary, podkreśliła, że to bardzo potrzebna pomoc dla przebywających w ośrodku cudzoziemców.

Przedstawiciele Diakonii Polskiej i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego wraz z przedstawicielami Rzecznika Praw Obywatelskich wzięli też udział w spotkaniu w Białymstoku ze strażniczkami granicznymi ze Stowarzyszenia „Łączy nas granica”. Wymieniono doświadczenia i wiedzę na temat pomocy uchodźcom i aktualnych potrzeb w tym zakresie.

Kolejna pomoc rzeczowa została przekazana dla osób przebywających w Strzeżonym Ośrodku dla Cudzoziemców w Białymstoku oraz w ośrodkach recepcyjnych (pierwszy ośrodek, do którego kierowane są osoby, które złożyły wniosek o udzielenie ochrony międzynarodowej) 7 grudnia. W ośrodku w Białymstoku przebywa około 100 osób, w tym rodziny z dziećmi. Wśród przekazanych darów znalazły się m.in.: artykuły spożywcze, obuwie, a także folie i koce termiczne oraz koce polarowe. Pomoc została zrealizowana we współpracy ze strażnikami granicznymi ze Stowarzyszenia „Łączy nas granica”.

W dniu 2 grudnia przekazano pomoc dla Strzeżonego Ośrodka dla Cudzoziemców w Kętrzynie. Przekazania dokonał pomysłodawca oraz organizator zbiórki ks. mjr SG Marcin Pysz, proboszcz piskiej parafii, kapelan ewangelicki Straży Granicznej. Diecezję mazurską reprezentował bp Paweł Hause. Zakup konkretnych artykułów konsultowany był z przedstawicielami ośrodka w Kętrzynie. Przekazano: suszarki do ubrań (21 sztuk), ubrania dla małych dzieci (160 sztuk), pieluchy jednorazowe (14 250 sztuk), smoczki (60 sztuk), krem na odparzenia (40 opakowań). Zakupy sfinansowano ze zbiórki, o której pisaliśmy w poprzednim numerze.

Od połowy listopada parafia w Mrągowie współpracuje z grupą „Domy bez granic”. Jej celem jest organizacja działań i inicjatyw wspierających osoby, które w wyniku kryzysów humanitarnych w swoich krajach przebywają w ośrodkach dla cudzoziemców w Polsce. Należą do tej grupy ludzie z całej Polski, którzy pomagają ośrodkom w różnych miejscowościach. Jedynym z nich jest Strzeżony Ośrodek dla Cudzoziemców w Kętrzynie.

W ramach współpracy parafia w Mrągowie była punktem zbiorczym, gdzie z całej Polski trafiały dary na ten cel. Codziennie do parafii dostarczano około 15 paczek. Wolontariusze z parafii poświęcili swój czas, aby wszystkie otrzymane dary posegregować i policzyć.

Dzięki pomocy Ewangelickiego Stowarzyszenia „Betel” z Pisza wszystkie zebrane dary przed świętami trafią do Kętrzyna.

Ks. Michał Makula razem z przedstawicielami parafii w Łodzi 10 grudnia przekazał dary ośrodkowi dla uchodźców w Bezwoli, w którym przebywa 240 osób. Dzięki ofiarności osób, które wsparł zbiórkę oraz sponsorom, całkowita wartość pomocy rzeczowej wyniosła 30 tys. zł.

W listopadzie ruszyła strona ewangelicydlagranicy.pl. Twórcy tak ją opisują: „Jesteśmy grupą chrześcijan, ewangelików oraz sympatyków Kościoła, których łączy i głęboko niepokoi obecna sytuacja migracyjna na granicy polsko-białoruskiej. (…) Służymy ponad podziałami wyznaniowymi, zachęcamy do niesienia nadziei oraz podejmowania odpowiedzialnych inicjatyw w lokalnych społecznościach. Tworzymy przestrzeń, w której można znaleźć informacje o formach wsparcia dla migrantów i dla osób bezpośrednio zaangażowanych w niesienie pomocy »ludziom w drodze«. Informujemy o spotkaniach i wykładach dotyczących wyzwań jakie niosą ruchy migracyjne w naszej części Europy. Gromadzimy i tworzymy materiały informacyjne i edukacyjne do rozpowszechnienia wiedzy i wykorzystania we wspólnotach”. Na stronie można znaleźć również scenariusz spotkania młodzieżowego czy spotkania modlitewnego poświęconego sytuacji uchodźców oraz informacje o zbiórkach, które prowadzi parafia w Bytomiu-Miechowicach, Żorach i Wiśle-Czarnem.

„Zwiastun Ewangelicki” 24/2021