miniatura

We Wrocławiu w dniach 1–5 listopada 2021 r. odbyła się doroczna konferencja EDYN (Ecumenical Diaconal Year Network) – sieci organizacji chrześcijańskich koordynujących wolontariat. Uczestnicy dyskutowali między innymi o nowym programie Europejskiego Korpusu Solidarności, wypaleniu zawodowym, procedurach bezpieczeństwa w kontekście pandemii, a także o promocji wolontariatu.

W konferencji uczestniczyli przedstawiciele organizacji z Belgii, Czech, Francji, Niemiec, Norwegii, Polski, Węgier, Wielkiej Brytanii i Włoch. W imieniu gospodarza, czyli Diakonii Polskiej, gości przywitał jej prezes bp Ryszard Bogusz.

Podczas wieczoru powitalnego działalność Diakonii Polskiej i sytuację w Polsce przedstawiła Ewa Wunsz, koordynatorka ds. wolontariatu i organizatorka spotkania. W wieczorze wzięli również udział wolontariusze, którzy w ramach Europejskiego Korpusu Solidarności (EKS) pracują w Ewangelickim Centrum Diakonii i Edukacji we Wrocławiu. Opowiadali o realizowanych projektach, a także o tym, co ich motywuje do działania.

Europejski Korpus Solidarności jest wdrażany od wiosny tego roku. Jego uczestnicy spotkali się z europosłanką Michaelą Šojdrovą, która pracuje w komisji odpowiedzialnej za tworzenie i wdrażanie programu EKS, koordynatorką programu EKS w Polsce Agnieszką Bielską i Sarą Mieth z Sieci Współpracy Europejskich Organizacji Wolontariackich (NEVSO). Wymieniono doświadczenia oraz przedstawiono propozycje usprawnień i ewentualnych zmian.

Omawiano też zagadnienie zdrowia psychicznego i wypalenia zawodowego pracowników organizacji i wolontariuszy w trudnym, pandemicznym czasie. Wykłady i warsztaty na ten temat prowadził ks. prof. Marek Uglorz. Ponadto uczestnicy dyskutowali o zaproponowanej przez Norweskie Towarzystwo Misyjne (Norske Misjonsselskap) kampanii przeciw konsumpcjonizmowi.

Goście spotkali się też z przedstawicielkami Fundacji Ewangelickie Centrum Diakonii i Edukacji Barbarą Daniłowicz oraz Stefanią Goździk – dyrektor ds. pedagogicznych, które przedstawiły zarówno działania fundacji, jak i wolontariuszy. Fundacja przyjmuje wolontariuszy od ponad dwudziestu lat.


EDYN jest siecią chrześcijańskich organizacji koordynujących programy wolontariatu długoterminowego w różnych krajach na świecie. Realizuje projekty w instytucjach edukacyjnych, socjalnych, kościelnych oraz w instytucjach społecznych zaangażowanych w ochronę środowiska. Jedną z organizacji członkowskich EDYN jest Diakonia Polska.

„Zwiastun Ewangelicki” 23/2021