miniatura

We współpracy z ewangelickimi kapelanami Straży Granicznej Diakonia Polska przekazała 28 października 2021 r. 500 zestawów pomocowych dla osób przebywających na wschodniej granicy kraju. W 58 kartonach znalazło się 31 koców polarowych oraz 500 plecaków pomocowych dla uchodźców. Każdy plecak zawiera koc, butelkę wody, dwa batony energetyczne, opakowanie plastrów, folię termiczną i żelowy ogrzewacz do rąk.

Zestawy pomocowe trafiły do wszystkich placówek Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, począwszy od Czeremchy aż po Nowy Dwór. W plecaki zaopatrzone zostały patrole, które na pierwszej linii mają kontakt z osobami znajdującymi się na granicy.

„Żaden człowiek nie powinien opuszczać ani omijać drugiego człowieka, który znalazł się w trudnej życiowej sytuacji. Solidarność z drugim człowiekiem jest szczególnie ważna, gdy świat wokół nas jest pełen trudnych relacji i społecznych wyzwań” – powiedziała Wanda Falk, dyrektor generalna Diakonii Polskiej. „Samarytańskie serce jest potrzebne tu i teraz. Tak samo jak biblijny miłosierny Samarytanin i my możemy podejść do potrzebującego nie pytając go o pochodzenie, wyznanie czy pozycję społeczną oraz nie zastanawiając się, skąd on przyszedł” – dodała.

We współpracy z Ewangelickim Stowarzyszeniem Betel w Piszu Diakonia Polska wsparła tak-że ośrodek strzeżony dla cudzoziemców w Kętrzynie. Dzięki przekazanej dotacji celowej w wysokości 5000 zł zakupiono ciepłą odzież i zimowe obuwie, a także artykuły spożywcze, higieniczne.

Dnia 9 listopada przedstawiciele Diakonii Polskiej i Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce przekazali dary rzeczowe dla szpitala w Hajnówce. Wśród przekazanych przez nie darów rzeczowych znalazły się zarówno środki ochrony osobistej wykorzystywane w sytuacji pandemii (maseczki FFP2, kombinezony medyczne i rękawiczki nitrylowe), jak i artykuły pomocowe, takie jak spodnie dresowe, podkoszulki, bielizna, skarpetki, sztućce, batony energetyczne i soki.

Szpital znajduje się około 20 km od granicy polsko-białoruskiej, blisko strefy stanu wyjątkowego, ogłoszonego we wrześniu. Od kilku miesięcy rośnie liczba przypadków hospitalizacji uchodźców i migrantów, którzy przekraczają granicę na tym terenie. Trafiają tam wychłodzeni, odwodnieni i chorzy po wielu dniach, a nawet tygodniach tułaczki w lasach na pograniczu. Zdarzają się osoby, które mają choroby przewlekłe albo urazy, a także chore na COVID-19. Jednocześnie w szpitalu rośnie liczba pacjentów z COVID-19, a ponadto szpital regularnie przyjmuje planowych pacjentów. Personel jest przemęczony, zaczyna brakować łóżek, potrzebne są chociażby nowe ubrania, bo te, w których trafiają do szpitala uchodźcy, nie nadają się do użytku.

Na apel Diakonii Polskiej odpowiadają także poszczególne parafie, które prowadzą zbiórki konkretnych darów rzeczowych. W ten sposób wsparcie uzyskają zarówno ośrodki strzeżone i uchodźcy przebywający na granicy, jak i osoby, które znalazły się w placówkach medycznych w strefie przygranicznej.

Informacje o zbiórce prowadzonej przez Diakonię Polską można znaleźć na diakonia.org.pl

„Zwiastun Ewangelicki” 22/2021