miniatura

„Jesteśmy?” – to pytanie towarzyszyło uczestnikom nabożeństwa młodzieżowego podczas Pamiątki Reformacji w kościele w Ustroniu. W niedzielę 31 października 2021 r. zebrało się tam ponad 500 uczestników. Rozważano znaczenie wspólnoty i bezcenną wartość każdego człowieka. Nabożeństwo to było zmienioną, ze względu na pandemię, formą tradycyjnej Nocy z Lutrem.

Uczestników przywitał ks. Dariusz Lerch. Po modlitwie na scenę weszli młodzi ustrońscy parafianie: Karol Czyż, Kamil Podżorski i Krzysztof Biedrawa, którzy prowadzili całe wydarzenie. Aktywizowali zebranych do uczestnictwa w nabożeństwie, zadając różne pytania i zagadki. Na przykład w czasie pokazu cieni, w którym każdy slajd przedstawiał inną funkcję kościelną, zadaniem uczestników było ich zidentyfikowanie. Zabawa miała zwrócić uwagę na wartość całego zboru, jak i wielu budujących go pojedynczych osób i była wprowadzeniem do głównego tematu reformacyjnego wydarzenia.

Kazanie wygłosił ks. Marcin Ratka-Matejko, duszpasterz młodzieży diecezji katowickiej. Na początku przedstawił odpowiedzi na zadane wcześniej pytanie: „Co łączy Cię z innymi ludźmi w Kościele?”. Uczestnicy wypowiedzieli ciekawe refleksje na temat kościelnej społeczności, a także jej funkcjonowania. Omawiany fragment biblijny wskazywał na to, że wszyscy otrzymali przywilej bezpośredniego kontaktu z Bogiem, dzięki czemu każdy człowiek jest inny i wyjątkowy. Z tego względu powołaniem naszym jest bycie świadectwem o Jezusie dla otaczającego świata.

Głos zabrał też biskup diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago. Poruszył on trudny temat czasów pandemii, a po wspólnej modlitwie Ojcze nasz pobłogosławił zebranych. Wspólne uwielbianie Boga śpiewem poprowadził zespół Soli Deo Gloria (SDG), natomiast o zbliżających się wydarzeniach dla młodzieży poinformowała Katarzyna Wesner-Macura z Centrum Misji i Ewangelizacji.

Po nabożeństwie panie z koła diakonijnego Samarytanin częstowały uczestników gorącą zupą dyniową. Oprócz wspólnego posiłku młodzież grała w gry planszowe. Uczestnicy, którzy chcieli się poruszać, mogli tańczyć razem popularną wśród młodzieży belgijkę na placu kościelnym. Można było także zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie.

na podstawie relacji Katarzyny Gomoli

Informacje o wydarzeniach młodzieżowych można znaleźć na www.facebook.com/mlodzi.luteranie

„Zwiastun Ewangelicki” 22/2021