miniatura

Pierwsza niedziela sierpnia to ważny dzień w kalendarzu pszczyńskich ewangelików. Nie inaczej było 1 sierpnia 2021 r. – parafia w Pszczynie świętowała jubileusz 275-lecia poświęcenia pierwszego kościoła. W nabożeństwie uczestniczyli wierni miejscowi oraz z okolicznych parafii.

Kazanie wygłosił biskup diecezji katowickiej Marian Niemiec, który pochodzi z pszczyńskiej parafii. Słowa pozdrowienia przekazał burmistrz miasta Dariusz Skrobol. Muzyczną oprawę zapewniły: Orkiestra Dęta Diecezji Cieszyńskiej pod dyrekcją Adama Pasternego oraz chór parafialny Róża Lutra pod dyrekcją Aleksandry Niemiec.

Gdy pod koniec nabożeństwa wyjrzało słońce, „okno pogodowe” udało się wykorzystać na wspólne spędzenie czasu przy słodkim poczęstunku na placu przy kościele.

Z okazji jubileuszu jesienią ukaże się publikacja o historii parafii. Jednocześnie trwa też remont kościoła, w ramach którego zostanie wykonana izolacja fundamentów i częściowa wymiana okien.

O parafialnym kościele

Po tym, jak prawie cały Śląsk przeszedł w 1742 r. w ręce Prus (po wojnach śląskich z monarchią habsburską), ówczesny książę pszczyński Erdmann II Promnitz, wystarał się o pozwolenie na budowę kościoła w Pszczynie. Budowano go w latach 1743-1746. Poświęcenie domu Bożego miało miejsce 7 sierpnia 1746 r. W kolejnych etapach dobudowano wieżę.

Niestety obiekt spłonął w wyniku pożaru miasta w 1905 r. Staraniem parafian oraz przy wsparciu księcia Jana Henryka XI von Hochberga kościół odbudowano i powiększono, nadając mu neobarokowo styl. Ponowne poświęcenie odbyło się 3 stycznia 1907 r.

„Zwiastun Ewangelicki” 17/2021