miniatura

Jak dobrze być razem

Centrum Misji i Ewangelizacji zorganizowało w dniach 8-15 sierpnia 2021 r. w Trojanowie, w głębi lasu na Mazowszu, obóz #MŁODZI pod hasłem Znowu razem. Był to czas poznawania się, odkrywania siebie, nauki nowych umiejętności, rozwijania talentów, doświadczania, jak dobrze być w grupie. W obozie wzięło udział 56 młodych ludzi w wieku 12-18 lat. Na obóz przyjechała młodzież z pięciu diecezji: pomorsko-wielkopolskiej, mazurskiej, warszawskiej, katowickiej i cieszyńskiej. 

Czas wypełniony był dyskusjami na ważne tematy, takie jak: stereotypy, związki, emocje, osądzanie innych, miłość. W trakcie warsztatów można było nauczyć się, jak samodzielnie zrobić mydło, zakładkę z żywicy, maskotkę czy świeczkę. Warsztaty aktorskie przez cztery dni prowadził Jerzy Latos z Teatru Dobrego Serca – ich efektem był spektakl pt. Znowu razem. Na warsztatach uczestnicy pokonywali swoje lęki chodząc po linie, na szczudłach czy próbując usiąść na monocyklu. W programie były także zajęcia sportowe, gry i spacery po lesie. Na wieczornych spotkaniach grano i śpiewano oraz słuchano rozważań ks. Tymoteusza Bujoka i ks. Arkadiusza Raszki.

Czy w środku lasu bez zasięgu Internetu młodzież może być szczęśliwa? Oceny uczestników – „super kadra i wiele zajęć do wyboru; fajna atmosfera i możliwość poznania nowych ludzi, nowych przyjaciół; fajny czas” – świadczą o tym, że tak. Młodzi podkreślali także, że takie obozy dają im pewność, że nie są sami i nie muszą w samotności rozwiązywać życiowych problemów.

Kierownikiem obozu była Katarzyna Wesner-Macura, a kadra składała się z ośmiu osób, które opiekowały się uczestnikami podzielonymi na cztery grupy wiekowe. Byli to: ks. Tymoteusz Bujok, ks Arkadiusz Raszka, Olimpia Pustówka, Monika Macura, Wioletta Parot, Jan Twardzik, Andrzej Kaczmarczyk, Marta Kaczmarczyk. Część opiekunów była absolwentami Kursu nawigacji dla młodych liderów organizowanym przez CME.


Biblijni bohaterowie

W dniach 14-22 sierpnia 2021 r. w Brennej na Śląsku Cieszyńskim odbył się Obóz z Przyjacielem dla dzieci w wieku 7-12 lat zorganizowany przez Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie. Z całej Polski, od Słupska po Cieszyn, przyjechało 43 dzieci, które pod opieką dk. Katarzyny Kowalskiej oraz Kingi Woźniak, Weroniki Krauze, Anety Machy oraz Marty Gonschorek bawiło się i poznawało Słowo Boże.

W tym roku uczestnicy obozu poznawali cechy biblijnych postaci. Odpowiednio w grupach chłopców i dziewczynek dzieci dowiadywały się, że Boży bohater i Boża królewna są cierpliwi, pomocni, opiekuńczy, potrafią wybaczać i prosić o wybaczenie, podejmują mądre decyzje, są wytrwali w modlitwie oraz są wzorem do naśladowania. Opiekunowie starali się przekazać swoim podopiecznym, że każdy i każda z nich może być taki, bo są dziećmi prawdziwego Króla. Cykl lekcji biblijnych zakończył bal w przebraniach Bożych bohaterów i królewien. W niedzielę dzieci wzięły udział w nabożeństwie prowadzonym przez studentkę teologii Weronikę Krauze. Kazanie wygłosiła dk. Katarzyna Kowalska.

Uczestnicy obozu brali także udział w bogatym programie krajoznawczo-rozrywkowym. Dzieci m.in. odwiedziły Obserwatorium Nietoperzy, Kozią Zagrodę, Chlebową Chatę i Pływalnię Delfin w Skoczowie. Katechetka i miłośniczka skautingu Kinga Woźniak zapoznała uczestników z historią skautingu i uczyła ich podstawowych zasad skautowych. Dzieci poznały znaki patrolowe, uczyły się, jak w bezpieczny sposób podawać drugiemu ostre narzędzie, poznawały technikę bezpiecznego i skutecznego rozpalania ogniska i poruszania się w terenie. Była także nauka musztry. Na zakończenie zorganizowano grę terenową w drodze na szczyt Błatniej.

Podczas obozu zorganizowano przegląd talentów, konkursy z nagrodami, festiwal gier planszowych, warsztaty robienia i malowania masek gipsowych, warsztaty maskotek z włóczki oraz test na prawdziwego obozowicza i sportowe igrzyska. Dzieci obejrzały także spektakl Gospodarz i Juroszek oraz wzięły udział w zajęciach teatralnych przygotowanych przez Gminny Ośrodek Kultury w Brennej. 

„Zwiastun Ewangelicki” 17/2021