miniatura

Głód w Etiopii

Koordynator pomocy humanitarnej w Światowej Federacji Luterańskiej Allan Calma wspólnie z przedstawicielami organizacji humanitarnych odwiedził w dniach od 5 do 12 lipca 2021 r. region Tigraj w północnej Etiopii. Około 5,2 miliona ludzi boryka się tam z poważnymi brakami żywności. Głównym celem wizyty była ocena pogłębiającego się kryzysu humanitarnego, który rozwija się od wybuchu walk w listopadzie 2020 roku między siłami rządowymi a władzami regionu Tigraj. Wiąże się to z migracją ludności, która objęła setki tysięcy osób.

Członkowie połączonego zespołu ONZ i organizacji pozarządowych wrócili z rozdartego wojną regionu, ostrzegając, że ich pomoc może zostać wstrzymana w ciągu dwóch tygodni, jeśli nie zostaną przywrócone podstawowe usługi, takie jak bankowość czy komunikacja. Wszystkie loty do tego regionu zostały zawieszone, a podróż drogą lądową jest niezwykle utrudniona.

Allan Calma powiedział m.in., że w niektórych miastach zanieczyszczone rzeki zwiększają ryzyko cholery i innych chorób. „Widzieliśmy poważne szkody w lokalnym szpitalu, a także w szkole, w której schronili się przesiedleńcy wewnętrzni” – powiedział. „Istnieje pilna potrzeba zapewnienia żywności, środków medycznych i dostępu do czystej wody pitnej osobom najbardziej dotkniętym konfliktem” – kontynuował Calma, zauważając, że zdecydowana większość uchodźców wewnętrznych w regionie to kobiety i dzieci.

Od czasu wybuchu konfliktu pojawiły się również powszechne doniesienia o gwałtach i zabijaniu ludności cywilnej. Co najmniej 12 pracowników pomocy humanitarnej zginęło w Tigraj od listopada, w tym hiszpański i etiopski lekarz z organizacji Lekarze bez Granic. „Niezwykle ważne jest, aby społeczność międzynarodowa przygotowała skoordynowaną pomoc humanitarną” – powiedział Calma – „zapewniając ochronę, a także pomoc w nagłych wypadkach najbardziej potrzebującym”.

na podstawie www.lutheranworld.org

Luterański las miejski

Komitet Krajowy Światowej Federacji Luterańskiej w Indonezji (KN-ŚFL) przygotował projekt, który ma zachęcić młodych ludzi do zostania rzecznikami i działaczami na rzecz sprawiedliwości klimatycznej. Projekt koordynował student teologii Nazareth Nababan: „To było moje pierwsze zaangażowanie w projekt związany z klimatem”.

Indonezja doświadczyła powodzi, osunięć ziemi, a także suszy w wyniku zmian klimatycznych. „Kiedy byłem dzieckiem, pory roku były inne” – wspomina Nababan. „Ludzie cierpią, zwłaszcza tutejsi rolnicy”.

Projekt składał się z trzech części: warsztatów, na których zaprezentowano tło teologiczne stworzenia „Luterańskiego lasu miejskiego” oraz towarzysząca tym działaniom kampania w mediach społecznościowych.

Planowanie i kształtowanie krajobrazu „Luterańskiego lasu miejskiego” oraz własnoręczne przygotowanie ziemi pod sadzonki było wzbogacającym doświadczeniem dla młodych ludzi. W sumie młodzież posadziła około 300 drzew. Większość z nich zapewnia cień, na przykład: tropikalne migdały, awokado, sosny, durian, mango. Obszar położony jest w pobliżu Ośrodka Studiów Lutra KN-ŚFL w Pematang Siantar.

W mediach społecznościowych stworzono kampanię zachęcającą do działania. „Być może ludzie wciąż zbyt mało wiedzą o kryzysie klimatycznym lub nie byli świadomi znaczenia sadzenia drzew dla łagodzenia zmian klimatycznych. Mam nadzieję, że zainicjowaliśmy wśród młodych ludzi trend przeciwdziałania zmianom klimatu” – podsumował Nababan. Projekt wsparło ŚFL.       

na podstawie www.lutheranworld.org

„Zwiastun Ewangelicki” 15-16/2021