miniatura

Od 18 do 20 czerwca 2021 r. w Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pile odbyły się I Pilskie Warsztaty Gospel. W niewielkiej diasporalnej ewangelickiej parafii w północnej Wielkopolsce to dobry sposób, by wielbić Boga.

Organizatorami wydarzenia byli ludzie świata muzyki związani z pilską parafią. Nad aranżacją utworów gospelowych czuwała organistka parafii Monika Różańska oraz Natalia Karolak, dyrygentka pilskiego ewangelickiego chóru im. Oskara Kolberga, która też prowadziła całe warsztaty. W projekcie jako solistki zaśpiewały parafianki, byłe wokalistki zespołu N.O.C. Ewa Pitura i Klaudia Kaczyńska, które dziś swoje życie artystyczne prowadzą w Poznaniu i Bydgoszczy. Muzycy akompaniujący chórowi to przede wszystkim członkowie zespołu N.O.C. oraz gościnnie basista jazzowy Damian Kostka, którego córka jest jedną z najmłodszych ewangeliczek w zborze. W warsztatach wzięło udział ponad 30 osób – od 6-latków po 60-latków, którym udzieliła się pozytywna energia, jaką daje ta forma muzyki.

Wszystko zaczęło się jednak od nadziei i wiary, że może się udać. Wnioski na dofinansowanie warsztatów do Urzędu Marszałkowskiego w Poznaniu oraz Urzędu Miasta w Pile, były składane w marcu, czyli w środku pandemii. Pozostało pozytywne myślenie oraz nadzieja i wiara. Ostatecznie okazało się, że dobrze napisany projekt zyskał uznanie obu urzędów. Finał warsztatów odbył się 20 czerwca w kościele ewangelickim w Pile.    

„Zwiastun Ewangelicki” 13-14/2021