miniatura

Nowa prezes synodu w Niemczech

Studentka filozofii Anna-Nicole Heinrich została wybrana prezeską Synodu Kościoła Ewangelickiego w Niemczech (EKD). Majowy synod odbywał się zdalnie. W wyborach brała udział 25-latka Anna-Nicole Heinrich z Bawarii oraz 41-letnia sędzia i polityczka Niemieckiej Partii Zielonych Nadine Bernshausen z Marburga. Głosy rozłożyły się następująco: 75 delegatów zagłosowało na Heinrich, 39 głosów padło na Bernshausen, jedenaścioro synodałów wstrzymało się od głosu, a jeden głos był nieważny.

Nowo wybrana prezeska była już członkinią synodu w poprzedniej kadencji jako delegatka młodzieży oraz jest stałą członkinią obecnego synodu EKD. Anna-Nicole Heinrich przyznała, że wygrana ją zaskoczyła: „Moje nazwisko pojawiło się w typowaniach zaledwie na trzy dni przed głosowaniem, a później musiałam się nad tym zastanowić – czy sprostam temu wyzwaniu, zarówno osobiście, jak i merytorycznie? Jestem zaszczycona i cieszę się, że zostałam wybrana. Patrzę też z pewnym niepokojem na najbliższe dni, tygodnie i okres sześciu lat bycia na czele synodu. To wielka praca. Mój Kościół wykazał się odwagą wybierając mnie na ten urząd” – powiedziała w wywiadzie dla „Evangelischen Pressedienst”.

Przewodniczący Rady Ewangelickiego Kościoła w Niemczech bp Heinrich Bedford-Strohm określił wynik wyborów jako „historyczny”. Jest to „bardzo wyraźny znak dla naszego Kościoła i pokazuje znaczenie, jakie dla kształtowania przyszłości mają dzisiaj młodzi ludzie” – powiedział Bedford-Strohm. Kościół ewangelicki debatuje obecnie bardzo intensywnie, jak powinien radzić sobie z odpływem wiernych i utratą znaczenia w społeczeństwie.

Na początku nowej, sześcioletniej kadencji XIII Synodu dotychczasowa prezeska 79-letnia Irmgard Schwaetzer zrezygnowała z ubiegania się o wybór na kolejną kadencję.

na podstawie www.ekd.de

Wsparcie w Grecji od 50 lat

Dzieło Gustawa Adolfa (Gustaw-Adolf-Werk; GAW) wsparło odbudowę ośrodka w Kalamos, który należy do Greckiego Kościoła Ewangelickiego. W 2017 roku w tej miejscowości wybuchł pożar – na terenie, na którym rosły przede wszystkim sosny i znajdowały się ośrodki wypoczynkowe – wymknął się on spod kontroli.

Nadmorskie, turystyczne miasto Kalamos znajduje się około 50 kilometrów od Aten. Ośrodek wypoczynkowy Greckiego Kościoła Ewangelickiego istnieje tutaj od 1955 r. GAW wspierało jego działalność już w latach 70. XX wieku m.in. przekazując środki zebrane przez konfirmantów.

To miejsce, w którym co roku około 700 osób – dzieci, młodzieży i rodzin – bierze udział w różnych obozach, spotkaniach. Są to nie tylko członkowie Kościoła, ale także dzieci z potrzebujących rodzin oraz uczestnicy programu przeciwdziałania narkomanii. W ostatnich latach, gdy wzrosła liczba uchodźców w Grecji, pracę diakonijną zintensyfikowano. Centrum rekreacyjne w Kalamos jest bardzo ważne dla małego greckiego Kościoła. Tworzy więzi między młodymi ludźmi, którzy na co dzień żyją daleko od siebie, w diasporze.

na podstawie www.glauben-verbindet.blogspot.com

Biblia w Kirgistanie

W Kirgistanie, środkowoazjatyckim kraju z przewagą muzułmanów, panuje wolność wyznania, ale oficjalnie Słowo Boże może być sprzedawane tylko na terenie kościołów i przez organizacje chrześcijańskie, takie jak np. Towarzystwo Biblijne. Zabroniona jest jego sprzedaż w zwykłych księgarniach.

Biblia jest tam przedmiotem luksusowym, a Kościoły chrześcijańskie nie mają dużo pieniędzy i nie mogą sobie pozwolić na kupno wystarczającej liczby Biblii dla swoich członków. Dlatego Towarzystwo Biblijne w Kirgistanie regularnie organizuje Dni Biblijne. Na takich spotkaniach, w parafiach dzięki darowiznom od Niemieckiego Towarzystwa Biblijnego oferowane są Biblie za jedną piątą normalnej ceny. 

Towarzystwo Biblijne w Kirgistanie działa oficjalnie od 2017 r. i współpracuje ze wszystkimi wyznaniami chrześcijańskimi. Wraz z parafiami organizuje obozy letnie dla dzieci i młodzieży, na których młodzi ludzie wzmacniają swoją tożsamość. Wielu z nich nie jest chrześcijanami. Mogą tam odkryć Biblię, poznać swoje dary i zdolności, porozmawiać o lękach i potrzebach, wspólnie się bawić. Na chrześcijańskich obozach młodzieżowych w sezonie 2021/2022 ma zostać rozdanych 4000 Biblii i 10 000 Biblii dla dzieci.

na podstawie www.die-bibel.de

„Zwiastun Ewangelicki” 11/2021