miniatura

W Mikołajkach w diecezji mazurskiej 3 czerwca 2021 r. odbył się 158. Zjazd Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa (BPGA). W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele parafii z różnych stron Polski.

Podczas tegorocznej zbiórki zebrano ponad 319 tysięcy złotych, co jest kwotą wyższą niż w latach poprzednich. Podczas obrad prezes BPGA bp Marcin Makula w imieniu zarządu przedstawił proponowany podział środków. W tym roku pojawiły się, oprócz projektów dotyczących np. remontu elewacji, projekty związane z termomodernizacją budynków parafialnych lub wymianą kotłów ogrzewania.

Z diecezji cieszyńskiej subwencje otrzymały parafie w Bielsku i Cisownicy oraz Diakonat Żeński „Eben-Ezer” w Dzięgielowie. W sumie 82 tysiące zł. Diecezja katowicka otrzymała 90 tysięcy zł, które przyznano na remont kościołów czy budynków parafialnych parafiom w: Częstochowie, Kluczborku, Katowicach-Szopienicach, Studzionce, Rudzie Śląskiej-Wirku, Zabrzu. Z diecezji mazurskiej wsparcie finansowe otrzymały parafie w: Nidzicy, Szczytnie, Białymstoku, Suwałkach – w sumie 53 tysiące zł. Dofinansowanie może dostać także parafia w Mrągowie w zależności od posiadanych środków. Z diecezji pomorsko-wielkopolskiej wsparcie otrzymały parafie w Turku i Słupsku – w sumie 30 tysięcy zł. Taką samą kwotę przyznano diecezjom warszawskiej oraz wrocławskiej – dla parafii w Ozorkowie i Kielcach oraz Wałbrzychu i Zielonej Górze. W sumie BPGA rozdysponowała 315 tysięcy zł.

Walny Zjazd BPGA postanowił wesprzeć także ze środków rezerwowych, czyli tych, które wpływają po terminie zjazdu, kwotą 20 tysięcy zł projekt z katalogu Dzieła Gustawa Adolfa (GAW). Jest to projekt wsparcia Kościoła luterańskiego w Wenezueli Pomoc szkoleniowa i wsparcie dla diakonii społecznej. Parafiom luterańskim coraz trudniej jest utrzymać przedszkole i dom dziecka dla dzieci ulicy w Walencji oraz działalność na rzecz dzieci i młodzieży w Barquisimeto.

Zjazd zakończono nabożeństwem w kościele ewangelickim w Mikołajkach.

„Zwiastun Ewangelicki” 12/2021