miniatura

Dnia 20 marca 2021 roku w wieku 89 lat zmarł Tadeusz Abt, wieloletni organista w Tczewie, filiale parafii ewangelickiej w Sopocie, i dyrygent sopockiego chóru Gloria Dei.

Tadeusz Abt niemal całe życie był opiekunem kaplicy oraz cmentarza ewangelickiego w Tczewie. Przez lata będąc również członkiem rady tego filiału, z wielkim oddaniem, praktycznie do końca swoich dni, służył społeczności ewangelickiej Tczewa. Przez wiele lat pełnił również funkcję diecezjalnego dyrygenta połączonych chórów parafialnych diecezji pomorsko-wielkopolskiej. Za służbę organisty, która rozpoczął w połowie lat 60. ub. wieku, tczewscy ewangelicy dziękowali mu w lutym ubiegłego roku, gdyż był zmuszony ją zakończyć ze względu na wiek i stan zdrowia.

Z wykształcenia był muzykiem posiadającym słuch absolutny, przez wiele lat służył swym talentem również lokalnej społeczności. Od lat 50. XX wieku związany był m.in. z Chórem Męskim Echo jako drugi dyrygent i akompaniator. Angażował się w wiele projektów, współpracował z ważnymi dla Tczewa zespołami. Był także pianistą i konsultantem muzycznym teatru dziecięcego Baj oraz Zespołu Pieśni i Tańca Domu Kultury Kolejarza.

Za pracę twórczą dla kraju i społeczności regionu Tadeusza Abta wyróżniono m.in.: Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski (1994), Złotym Krzyżem Zasługi (1984), honorowymi odznakami: Zasłużony Działacz Kultury (1970) oraz Zasłużony dla Ziemi Gdańskiej (1972) i wyróżnieniem Zasłużony dla Miasta Tczewa (1989) oraz Medalem Pro Domo Trsoviensi (1998). Został doceniony także w plebiscycie „Tczewianin Roku 1999”.

Tadeusza Abta pożegnano 26 marca 2021 r. na cmentarzu ewangelickim w Tczewie. Nabożeństwo żałobne w kaplicy cmentarnej im. ks. Marcina Lutra odprawili miejscowy duszpasterz ks. Marcin Rayss oraz biskup diecezji pomorsko-wielkopolskiej Marcin Hintz, który wygłosił także rozważanie połączone ze wspomnieniem życiowej drogi i służby zmarłego. Na cmentarzu, wskazując na pewność zmartwychwstania i życia wiecznego, jaką mają wierzący, zasłużonego muzyka pożegnał tczewski wikariusz ks. M. Rayss. W imieniu chóru parafialnego Gloria Dei słowa pożegnania wygłosił Piotr Dolny. Głos zabrał także przedstawiciel chóru Echo, który oprócz delegacji wystawił swój poczet sztandarowy. Na zakończenie chórzyści zaśpiewali pieśń Za rękę weź mnie Panie. W pogrzebie uczestniczyło kilkadziesiąt osób, nie tylko współwyznawców, z powodu pandemii można powiedzieć, że zaledwie tyle, ponieważ zmarły był szanowaną i znaną w lokalnej społeczności postacią.

Tadeusz Abt pozostawił córkę i wnuczkę.

Tadeusz Abt (pierwszy z lewej) podczas nabożeństwa, gdy dziękowano mu za służbę organisty, 2020 r.

„Zwiastun Ewangelicki” 8/2021