miniatura

W ewangelickim kościele Zmartwychwstania Pańskiego w Katowicach 24 marca 2021 r. Zespół Śpiewaków Miasta Katowice Camerata Silesia pod dyrekcją Anny Szostak wraz z organistą Tomaszem Orlowem nagrał koncert pasyjny Via crucis Ferenca Liszta. Koncert został upubliczniony na YouTubie Cameraty Silesii w Niedzielę Palmową. Natomiast w czwartek 25 marca młodzi artyści Akademii Muzycznej wykonali koncert pasyjny, który był dla wielu słuchaczy duchowym przeżyciem i swoistym nabożeństwem.

Zabytkowe organy katowickiej parafii niedawno, w latach 2016-2018, przeszły kapitalny remont. Wykonawcą prac była firma Sauer z Niemiec, która w 1922 roku wybudowała ten instrument. Remont wsparli: Miasto Katowice, Urząd Marszałkowski i Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach.

Po remoncie, który stanowił dla parafii wielki wysiłek i wydatek, organy przynoszą radość nie tylko uczestnikom nabożeństw, ale także wielu organistom, którzy do nich zasiada-ją. Organy dają im wiele muzycznych możliwości. Każdego roku odbywają się koncerty organowe U Zmartwychwstania Pańskiego. Nawet w roku 2020, mimo pandemii udało się zorganizować cztery koncerty.

W ubiegłym roku organistka Anna Firlus nagrała i wydała płytę CD Music In The Times of Breakthrough. W dołączonej do płyty broszurze jest informacja o historii organów i Fritzu Lubrichu, katowickim organiście i kompozytorze. Z kolei Marek Pilch nagrał wszystkie utwory organowe Jana Gawlasa – można je znaleźć i odsłuchać na profilu na Facebooku tego organisty.

MN

„Zwiastun Ewangelicki” 8/2021