miniatura
1.4k

– ordynacja w Drogomyślu

W sobotę 6 marca 2021 r. w kościele ewangelickim w Drogomyślu (diecezja cieszyńska) odbyła się ordynacja na duchownych Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego czterech magistrów teologii pochodzących ze Śląska Cieszyńskiego. W związku z pandemią i obowiązującymi limitami w kościele mogło być obecnych jedynie 120 osób. W związku z tym każdy z ordynowanych zaprosił tylko najbliższą rodzinę, a liczba duchownych też była ograniczona. Wszyscy inni zainteresowani byli zaproszeni do uczestnictwa w transmisji internetowej. Dzięki temu ordynowanym towarzyszyły osoby z całej Polski, a po kilku dniach transmisja miała ponad 3500 wyświetleń.

Ordynowani zostali: Grzegorz Fryda pochodzący z parafii w Drogomyślu, a służący obecnie w parafii Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie, Sebastian Madejski pochodzący z parafii w Cisownicy, służący obecnie w parafii Świętej Trójcy w Warszawie, Mateusz Mendroch pochodzący z parafii w Skoczowie, a służący obecnie w parafii w Cieszynie oraz Bartłomiej Polok pochodzący z parafii w Cieszynie, a obecnie służący w parafii w Piszu.

W nabożeństwie ordynacyjnym uczestniczyli przedstawiciele władz Kościoła: biskup Kościoła Jerzy Samiec, bp diecezji cieszyńskiej Adrian Korczago, bp diecezji katowickiej Marian Niemiec, bp diecezji mazurskiej Paweł Hause, Ewangelicki Biskup Wojskowy Marcin Makula, prezes Synodu Kościoła ks. Adam Malina oraz przedstawiciele rady synodalnej i konsystorza. Obecni byli też przedstawiciele miejscowych władz samorządowych.

Ordynacji dokonał biskup Kościoła Jerzy Samiec. W przemówieniu opartym na 1. Liście Piotra 5,5-6 zwrócił ordynowanym uwagę na ważny element życia duchowego: „Wiem, że macie duży potencjał, wiem, że jesteście pełni entuzjazmu, energii, zapału i marzeń. Ale pamiętajcie o pokorze. Bóg pysznym się sprzeciwia, a pokornym daje łaskę. Macie być przede wszystkim sługami Jezusa Chrystusa. To jego łaska i jego prowadzenie oraz Duch Święty i Jego moc mają wam w waszej służbie towarzyszyć. To Duch Święty ma was używać jako swoich narzędzi”.

Nowi duchowni złożyli przysięgę ordynacyjną i przez modlitwę oraz nałożenie rąk zostali ordynowani. Biskupowi Kościoła przy ordynacji Grzegorza Frydy asystowali: ks. Tomasz Bujok (parafia w Drogomyślu) i ks. Dariusz Chwastek (parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie), przy ordynacji Sebastiana Madejskiego – ks. Piotr Gaś (parafia Świętej Trójcy w Warszawie) i ks. Dariusz Chwastek (parafia Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie), przy ordynacji Mateusza Mendrocha – ks. Mirosław Czyż (parafia w Pszczynie, a wcześniej w Skoczowie) i ks. Marcin Brzóska (parafia w Cieszynie), a przy ordynacji Bartłomieja Poloka – ks. Dariusz Madzia (parafia w Istebnej, a wcześniej w Cieszynie) i ks. Marcin Pysz (parafia w Piszu).

Następnie nowi księża mówili o swojej drodze życiowej wskazując na swoich duchowych przewodników. Podczas uroczystości śpiewał chór młodzieżowy z Drogomyśla oraz zespół młodzieżowy ze Skoczowa. Nowi księża z dniem ordynacji zostali skierowani do odbycia wikariatu do dotychczasowych miejsc służby.

Nowi duchowni o sobie

 

Grzegorz Fryda, ur. 27.09.1992 r. w Cieszynie

1. Studia i temat pracy magisterskiej

Razem z Bartłomiejem i Mateuszem jesteśmy pierwszym rocznikiem, który studiował teologię ewangelicką w modelu dwustopniowym (2014-2019). Dlatego kończąc I stopień studiów teologicznych w 2017 roku jako temat pracy licencjackiej wybrałem: Przygotowania Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP do obchodów jubileuszu 500 lat Reformacji, który opracowałem pod kierunkiem ks. dr Dariusza Chwastka. Dwa lata później pod okiem dr hab. Jerzego Sojki napisałem pracę pt. Kościół Ewangelicko-Augsburski w RP w mediach społecznościowych. Analiza treści publikowanych na oficjalnych profilach Kościoła na Twitterze, Facebooku i Instagramie w Roku Reformacji (2017), dzięki której ukończyłem studia ze stopniem magistra teologii.

2. Wybrałem służbę duchownego, bo…

Wierzę, że nie ja ją wybrałem, ale że to Bóg ją dla mnie wybrał.

3. W służbie w Kościele chciałbym przede wszystkim poświęcić się…

Dawaniu świadectwa swojej wiary, wskazując innym na Chrystusa jako jej źródło. Do realizacji tego chciałbym wykorzystywać wszelkie możliwe metody umożliwiające przekazywanie Ewangelii językiem, który jest używany na co dzień i nie jest oderwany od rzeczywistości.

4. Moja ulubiona postać biblijna

Jezus – jego historia mnie inspiruje i napędza do działania.

5. Moje hobby i zainteresowania

Śledzenie wraz z grupą przyjaciół Formuły 1 i wymienianie się z nimi opiniami na ten temat; Borussia Dortmund, piłka nożna, podcasty, stand-up, psychologia, memy, biografie ciekawych postaci, gra na konsoli, media społecznościowe, zespół muzyczny Kwiat Jabłoni.

6. Moje plany, marzenia

Zawsze marzyłem o takich rzeczach, jak wyjazd na weekend wyścigowy Grand Prix Formuły 1 lub mecz Borussii Dortmund oraz spotkanie się i rozmowa z Robertem Kubicą. Obecnie jednak marzę o możliwości spotkania się ze znajomymi w miejscu publicznym bez nałożonych ograniczeń.

7. Największa radość w życiu

Kiedy spotykam osoby posiadające podobne poczucie humoru oraz duży dystans do siebie i możemy razem współpracować dając swoją służbą radość innym ludziom. Widząc radość w oczach innych, sam również ją odczuwam, dlatego staram się nią dzielić.

8. Największą trudność sprawiło mi dotychczas…

Odpowiednie założenie befek podczas swojej ordynacji.


 

 

Sebastian Madejski, ur. 28.12.1994 r. w Cieszynie

1. Studia i temat pracy magisterskiej

Studiowałem w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie, tam napisałem pracę magisterską pt. Konwersja w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w Polsce – wyzwania duszpasterskie. Ponadto ukończyłem Luther Seminary w Stanach Zjednoczonych w mieście Saint Paul, gdzie napisałem pracę magisterską pt. Apostolicam Ecclesiam: Socio-liturgical interpretation of the Mission of the Church in the perspective of Friedrich Nietzsche’s „Antichrist“, czyli Apostolicam Ecclesiam: Socjo-liturgiczna interpretacja misji Kościoła w perspektywie pisma Fryderyka Nietzschego „Antychrześcijanin”.

2. Wybrałem służbę duchownego, bo…

Chcę głosić Słowo Boże najlepiej jak tylko potrafię, służyć ludziom swoją wiedzą i umiejętnościami, a także dbać o potrzebujących w momentach ich słabości i kryzysu.

3. W służbie w Kościele chciałbym przede wszystkim poświęcić się…

Chciałbym poświęcić się działalności nauczającej, chciałbym przekazywać wiedzę studentom i rozwijać ewangelickie duszpasterstwa akademickie. Moim marzeniem jest, aby wzrastała liczba studentów i studentek sekcji teologii ewangelickiej, aby również na innych kierunkach byli zaangażowani w Kościół ewangelicki młodzi ludzie, którzy będą tworzyli żywą i pełną wiary wspólnotę luterańską w Polsce.

4. Moja ulubiona postać biblijna

Mam dwie: Niewierny Tomasz oraz Dociekliwa Samarytanka.

5. Moje hobby i zainteresowania

Lubię uczyć się języków obcych, podróżować i poznawać historię oraz kulturę różnych regionów świata. Słuchając muzyki wybieram często muzykę bluesową oraz jazzową. Zdarza mi się jednak „zgrzeszyć” i włączyć współczesną muzykę popularną: indie rock, progressive house lub muzykę elektroniczną. Z książek ostatnio chętnie czytam eseje historyczne, natomiast w chwilach relaksu sięgam po fantastykę lub kryminał.

6. Moje plany, marzenia

Chciałbym sfinalizować doktorat z teologii ekumenicznej, w badaniach zajmuję się teologią urzędu kościelnego w dialogu luterańsko-rzymskokatolickim. Jednak najchętniej nauczyłbym się żeglować.

7. Największa radość w życiu

Moją największą radością w życiu są: rodzina i przyjaciele, których z łaski swej dał mi Bóg.

8. Największą trudność sprawiło mi dotychczas…

Nauczyć się przyjmować krytykę.


 

 

ks. Mateusz Mendroch, ur. 31.05.1995 r. w Cieszynie

1. Studia i temat pracy magisterskiej

Studiowałem teologię ewangelicką w Chrześcijańskiej Akademii Teologicznej w Warszawie w latach 2014-2019. Były to studia licencjackie oraz następnie magisterskie. Tematem licencjatu było Rozumienie wolności w teologii Marcina Lutra, natomiast tytuł pracy magisterskiej to Teologia Chrztu w Kościele Ewangelicko-Augsburskim w RP i wybranych polskich Kościołach ewangelikalnych. Uważałem, że zgłębienie tych tematów pomoże mi w prowadzeniu rozmów teologicznych oraz duszpasterskich z różnymi osobami.

2. Wybrałem służbę duchownego, bo…

Czułem powołanie do tego, aby służyć Bogu oraz ludziom. Przez długi czas nie wiedziałem, jaką drogą powinienem iść, jednak na pewnym etapie Bóg dał mi pewność i przeświadczenie, abym wybrał właśnie studia teologiczne.

3. W służbie w Kościele chciałbym przede wszystkim poświęcić się…

Chciałbym poświęcić się ewangelizacji, która jest moją wielką pasją oraz pracy z młodzieżą. Wierzę, że przesłanie Ewangelii jest dzisiejszemu światu wciąż niezwykle potrzebne. Ludzie potrzebują relacji z żywym Bogiem. Chciałbym także, aby młodzi ludzie umieli czuć się integralną częścią Kościoła, mając świadomość, że wspólnota kościelna naprawdę jest otwarta na rozmaite nowe pomysły i możliwości zmian.

4. Moja ulubiona postać biblijna

Apostoł Paweł. Doświadczył on przemiany życia, której Bóg w nim dokonał. Ponadto wykazywał wielką pasję i żarliwość w głoszeniu Ewangelii w nowych miejscach.

5. Moje hobby i zainteresowania

Interesuję się historią, w szczególności drugiej wojny światowej. Lubię różne rodzaje muzyki oraz filmów. Moim ulubionym gatunkiem literackim są biografie – często mnie inspirują. Ponadto interesuję się sportem, moją ulubioną dyscypliną jest piłka nożna.

6. Moje plany, marzenia

Mam wiele marzeń, tych mniejszych i większych. Między innymi chciałbym zwiedzać świat. Szczególnie chciałbym się wybrać do Stanów Zjednoczonych. Chciałbym też kiedyś pojechać na finał Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej i dopingować tam naszą reprezentację (pomarzyć zawsze można!).

7. Największa radość w życiu

Wielką radość sprawiają mi relacje z ludźmi, którzy mnie wspierają, wnosząc coś dobrego i pozytywnego do mojego życia. Bardzo lubię spędzać z nimi czas na różnych spotkaniach i rozmowach, zarówno tych bardziej, jak i nieco mniej poważnych.

8. Największą trudność sprawiło mi dotychczas…

Było kilka trudnych momentów, kiedy czułem, że sam sobie nie jestem w stanie poradzić. Całe szczęście Bóg nigdy mnie nie opuścił i zawsze mogłem na Niego liczyć. W służbie kilka razy prowadziłem rozmowy, które były dla mnie bardzo trudne, przykładowo z osobami nieuleczalnie chorymi oraz umierającymi.


 

 

ks. Bartłomiej Polok, ur. 4.10.1989 r. w Cieszynie

1. Studia i temat pracy magisterskiej

Chrześcijańska Akademia Teologiczna – praca licencjacka: Historia powstania parafii Ewangelicko-Augsburskiej Wniebowstąpienia Pańskiego w Warszawie; praca magisterska: Budynki kościelne Kościoła Ewangelickiego w północnej części dzisiejszej diecezji pomorsko-wielkopolskiej na przestrzeni lat – analiza teologiczno-statystyczna.

2. Wybrałem służbę duchownego, bo…

Los Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego nie jest mi obojętny.

3. W służbie w Kościele chciałbym przede wszystkim poświęcić się…

Pracy.

4. Moja ulubiona postać biblijna

Bartymeusz.

5. Moje hobby i zainteresowania

Literatura – proza Stephena Kinga.

6. Moje plany, marzenia

Aby pandemia się skończyła.

7. Największa radość w życiu

Obiad w rodzinnym gronie.

8. Największą trudność sprawiło mi dotychczas…

Opuszczenie rodzinnych Bażanowic i przeprowadzka do Warszawy, a potem na Mazury.


 

Uroczystość można obejrzeć na kanale na YouTubie parafii w Drogomyślu.

„Zwiastun Ewangelicki” 6/2021