miniatura

– Światowy Dzień Modlitwy 2021

Na całym świecie od 130 lat w pierwszy piątek marca odbywa się Światowy Dzień Modlitwy. Jest organizowany przez ruch ekumeniczny skupiający chrześcijanki różnych wyznań. W Polsce pierwsze nabożeństwo odbyło się w 1927 roku. „Co roku poznając nową liturgię przygotowaną przez inny Komitet ŚDM, budujemy relacje z mieszkańcami tego kraju, ofiarowując im naszą modlitwę” – napisała w swym liście do środowisk ekumenicznych Hanna Tranda, przewodnicząca polskiego Komitetu Krajowego ŚDM.

W tym roku, we wszystkich diecezjach Kościoła luterańskiego, zorganizowano nabożeństwa 5 marca 2021 roku. Tegoroczną liturgię przygotowały kobiety z Vanuatu w zachodniej części Oceanii, a głównym tematem modlitewnych spotkań było budowanie domu na solidnym fundamencie.

W zeszłym roku zaledwie kilka dni przed zamknięciem kościołów,  w związku z wykryciem pierwszego przypadku COVID-19 w Polsce, udało się przeprowadzić nabożeństwa ŚDM. W tym roku nie wszystkie parafie zdecydowały się przygotować spotkania ŚDM ze względu na ograniczoną liczbę miejsc w kościołach. „Dzisiaj spotkalibyśmy się na wspólnym nabożeństwie z okazji Światowego Dnia Modlitwy. Pandemia i te plany kazała zweryfikować. W związku z tym Wrocławski Komitet Światowego Dnia Modlitwy zdecydował o przeniesieniu obchodów tego święta pojednanej różnorodności chrześcijan na jesień” – napisano na profilu facebookowym parafii we Wrocławiu.

Mrągowo

Jednak dzięki temu, że wiele parafii obecnie transmituje swoje nabożeństwa, osoby które nigdy wcześniej nie brały udziału w ŚDM, mogły dołączyć do wspólnej modlitwy oraz poznać kobiety z Vanuatu. Online można było uczestniczyć w nabożeństwach w: Cieszynie, Ustroniu, Jaworzu, Mrągowie, Poznaniu, Szczecinie. Nagranie, które pojawiło się już wcześniej przygotowały panie ze Zgierza, a w Krakowie przygotowano kilka krótkich filmików z fragmentami liturgii. Nabożeństwa ŚDM odbyły się także m.in. w: Katowicach, Orzeszu, Żorach, Giżycku, Warszawie. W wielu miejscach przygotowywały je luteranki razem z kobietami z innych Kościołów chrześcijańskich. Zazwyczaj parafie proponowały także spotkania po nabożeństwach, na których można było spróbować potraw przyrządzonych według przepisów z konkretnego kraju. W tym roku zrezygnowano z tej części ŚDM.

Orzesze

Przygotowana przez kobiety z Vanuatu liturgia kończy się taką modlitwą: „Cieszymy się z obecności Boga w nas i z nami. Niech Bóg Cię prowadzi, kieruje, odnawia i uzdrawia Twój naród. Niech Boża wola będzie obecna w twoim domu, jak to jest w niebie. Pamiętaj – człowiek słuchający słów Jezusa i postępujący według nich, postępuje jak osoba mądra, której dom przetrwa powódź. Idź budować swój dom na tym fundamencie. Idź do domu z błogosławieństwem w cudownym imieniu Jezusa Chrystusa, naszego Pana i Króla. To jest nasz mocny fundament – będziemy podążać za Jezusem, który jest drogą, prawdą i życiem. Amen”.

Warto odwiedzić profil na Facebooku Międzynarodowego Komitetu ŚDM (@WDPIC; World Day od Prayer – International Committee), gdzie można zobaczyć, jak świętowano w innych krajach.

Cieszyn
Jaworze
Poznań
Zgierz

„Zwiastun Ewangelicki” 6/2021