miniatura

Tłumaczenie na miarę XXI wieku

Po prawie dwudziestu latach przygotowań 21 stycznia 2021 r. rozpoczęła się w Niemczech sprzedaż Basis Bibel (Biblii podstawowej). „Na początek dostarczono 25 tys. zamówionych egzemplarzy tego tłumaczenia w nowoczesnym języku” – powiedział szef działu sprzedaży Niemieckiego Towarzystwa Biblijnego, Folkert Roggenkamp na spotkaniu inauguracyjnym w Stuttgarcie. Zanim to wydanie Biblii trafiło na rynek, było testowane przez grupę kontrolną, która liczyła ponad tysiąc czytelników.

Według Christopha Rösela, generalnego sekretarza Niemieckiego Towarzystwa Biblijnego, Basis Bibel jest tłumaczeniem na miarę XXI wieku i pierwszym przekładem w epoce cyfrowej. Zawiera krótsze zdania – z maksymalnie 16 słowami, jest tłumaczona językiem zrozumiałym i zgodnie z najnowszymi standardami naukowymi. Ponadto tekst został dostosowany do czytania na ekranie urządzenia elektronicznego – po kliknięciu w słowo można wyświetlić jego znaczenie.

Nowy Testament tego tłumaczenia jest już w sprzedaży od 2010 roku, a od roku 2012 były dostępne również Psalmy. Basis Bibel jest dostępna jako książka papierowa, jako Biblia cyfrowa, audiobook, aplikacja na smartfony i tablety oraz bezpłatnie na stronie internetowej.                

na podstawie EPD


Kościół dla bezdomnych

W mroźne dni bezdomni w Hanowerze (Niemcy) mogą znaleźć schronienie w centrum miasta – w kościele przy rynku. To inicjatywa parafii ewangelickiej i diakoni, wspierana przez władze miejskie. Wolontariusze z parafii opiekują się wtedy bezdomnymi, przygotowują im ciepłe napoje i posiłki. Diakonisches Werk (Dzieło Diakonii) przygotowało ulotki informacyjne w czterech językach. Władze miejskie dbają także o bezpieczeństwo i zachowanie zasad epidemicznych. Superintendent ks. Rainer Müller-Brandes powiedział, że kościoły zawsze były schronieniem dla ludzi. „Jest rzeczą oczywistą, że otwieramy ten kościół” – dodał.                                                         

na podstawie www.evangelisch.de


Otwarcie w Austrii

Od niedzieli 7 lutego 2021 r. nabożeństwa w kościołach będą ponownie możliwe na ściśle określonych warunkach. Kościoły i wspólnoty religijne w Austrii zgodziły się na to w rozmowach z minister ds. wyznań Susanne Raab. Wierni w trakcie nabożeństw powinni nosić maskę FFP2 – tak jak w czasie zakupów w sklepach lub w transporcie publicznym. Śpiew zarówno zboru, jak i chórów nadal nie są dopuszczone w czasie wspólnych spotkań. „COVID nadal zmusza nas do zwracania uwagi na odległości, z tego powodu będziemy mogli odprawiać nabożeństwa jedynie przy ograniczonej liczbie osób” – napisał bp Michael Chalupka w liście do parafii: „Ale to, co już jest możliwe, jest powodem do radości i nadziei. Nadzieja na zakończenie pandemii spełni się jeszcze szybciej, tym bardziej bądźmy wszyscy odpowiedzialni i szanujemy siebie nawzajem”.

W trakcie wykonywania czynności liturgicznych osoby zaangażowane w nabożeństwo mogą na krótko zdjąć maskę FFP2. W takim przypadku należy jednak zapewnić większe odległości do innych uczestników. Odwołane wcześniej uroczystości, takie jak chrzest lub ślub, powinny być jeszcze odłożone. Parafie powinny zapewnić wystarczający dostęp do środków dezynfekujących. Ponadto, w zależności od lokalnych warunków i możliwości, powinny podjąć inne działania: zorganizowanie spotkań online, rozważenie krótszego czasu trwania nabożeństw lub zamknięcie co drugiej ławki.

Susanne Raab podziękowała Kościołom, wspólnotom religijnym i wszystkim wiernym za wytrwałość: „Mam świadomość, że wiara jest ważnym wsparciem dla wielu ludzi w naszym kraju, zwłaszcza w trudnych czasach, dlatego cieszę się, że nabożeństwa są teraz ponownie możliwe”.                      

na podstawie www.evang.at


Partnerstwo i pomoc w pandemii

Pandemia utrudniła międzynarodowe kontakty partnerskie między parafiami oraz ograniczyła możliwości zbierania środków finansowych na projekty wspierane przez niemieckie parafie.

Jürgen Reissner, który jest odpowiedzialny za partnerstwa w dzielnicy kościelnej Hamburg zachód zaznacza, że największą wadą jest to, że odwołano wyjazdy. Tam, gdzie ludzie z obu społeczności spotykali się i zaprzyjaźnili, jest teraz pustka. Z tego powodu rozpoczęto spotkania wirtualne. W taki sposób spotykają się mieszkańcy Hamburga z chrześcijanami z Tanzanii i Republiki Południowej Afryki, z którymi okręg kościelny ma kontakty partnerskie.

Parafia w Westerland na wyspie Sylt na Morzu Północnym od lat wspiera projekt Hakuna Matata dla dzieci w Brazylii. W 2020 roku musiała odwo-łać większość akcji, podczas których co roku udawało się uzbierać około 2800 euro. Potrzebne były nowe pomysły – zamieszczono reklamę projektu w lokalnej gazecie, tekst na stronie internetowej parafii. Na razie, do jesieni, projekt ma zapewnione finansowanie.                            

na podstawie www.evangelisch.de

„Zwiastun Ewangelicki” 4/2021