miniatura

W ramach projektu Polskiej Rady Ekumenicznej EkoKościół odbyło się spotkanie online, podczas którego Magdalena Kadziak ze Światowego Ruchu Katolików na Rzecz Środowiska opowiadała o programie Zielone parafie. Spotkanie odbyło się 14 stycznia 2021 r.

Program Zielone parafie proponuje konkretne działania w parafiach, przekładające się na ograniczenie zużycia energii, redukcję emisji gazów cieplarnianych, poprawę jakości powietrza czy optymalizację gospodarowania wodą. „Chcemy, aby program działał w oparciu o wspólnotę, a nie tylko pojedynczych ludzi – tłumaczyła Magdalena Kadziak. – To może być niekończący się proces: oczko wodne, audyt energetyczny, panele słoneczne, stojaki na rowery, zwyczaj chodzenia, a nie jeżdżenia do kościoła”.

Program Zielone parafie zakłada system nagród i certyfikacji po wykonaniu kolejnych działań. Można się do niego zgłaszać na stronie www.zieloneparafie.pl. – co uczyniło już ponad sześćdziesiąt parafii z całej Polski. Mogą w nim wziąć udział również parafie i zbory innych niż rzymskokatolickie wyznań, a także podmioty niebędące parafiami.

W ramach projektu EkoKościół 11 lutego odbyło się spotkanie o zakładaniu pasiek w miastach i w parafiach, które prowadzili Magdalena i Krzysztof Kozerscy.      

 (mk)

„Zwiastun Ewangelicki” 4/2021