miniatura

 

Dni Gizewiusza w Ostródzie, które odbywają się od kilku lat, przeniosły się do Internetu. Na YouTubie 29 listopada 2020 r. pojawiło się nagranie dyskusji o historii i konsekwencjach plebiscytu na Warmii i Mazurach w 1920 r. Spotkanie prowadził ks. Wojciech Płoszek. Wzięli w nim udział prof. Grzegorz Jasiński (UWM) i dr Robert Kempa. W grudniu można było obejrzeć także wykłady obu historyków.


Dnia 7 grudnia 2020 r. na cmentarzu ewangelickim w Ustroniu odbyły się uroczystości upamiętniające Jana Cholewę, pilota Wojska Polskiego. Z okazji 100. rocznicy urodzin uczestniczyła w nich rodzina zmarłego oraz kapelan EDW ks. kpt. Marcin Konieczny, proboszcz pomocniczy ks. Dariusz Lerch, burmistrz Ustronia Przemysław Korcz i przewodniczący rady miasta Marcin Janik.


W Katowicach 8 grudnia 2020 r. Bożena Polak wraz z zespołem wolontariuszy Ewangelickiego Centrum Diakonijnego Słoneczna Kraina otrzymała Nagrodę im. bł. ks. Emila Szramka przyznawaną przez rzymskokatolicką parafię Niepokalanego Poczęcia NMP w Katowicach. Uhonorowano ich za wieloletnią działalność charytatywną, szlachetność, chrześcijańską pokorę, miłosierdzie, heroizm dnia codziennego i nieustającą troskę o godność ludzkiego trwania.


Dnia 30 listopada 2020 r. zakończyła się akcja #500UŚMIECHÓW organizowana przez ks. Marka Bożka i Edytę Bożek (więcej o akcji). Udało się uzbierać 21 360 zł, co pozwala na przygotowanie 356 prezentów w ramach akcji Prezent pod choinkę. Podsumowanie akcji dostępne jest na YouTubie na kanale Góry wolności.


Ambasador Niemiec dr Arndt Freytag von Loringhoven 3 grudnia 2020 r. w Warszawie złożył wizytę zwierzchnikowi Kościoła bp. Jerzemu Samcowi. Spotkanie było związane z niedawnym objęciem przez ambasadora placówki dyplomatycznej w Warszawie. Rozmowy dotyczyły dalszej wzajemnej współpracy.


Parafia św. Mateusza w Łodzi po raz 5 zorganizowała pomoc charytatywną dla uchodźców przebywających w ośrodku w Bezwoli w województwie lubelskim. Zebrano 11 500 zł, wiele firm i osób przekazało ubrania, środki higieniczne, a nawet konsolę do gier. Dary zawieźli Sławomir Bolek i ks. Michał Makula.

„Zwiastun Ewangelicki” 24/2020