miniatura

Cztery niezwykłe wieczory online pod hasłem Dobry wieczór! #młodzi wydarzyły się w dniach od 29 października do 1 listopada 2020 r. Formuła programu została przyjęta z entuzjazmem zarówno przez młodzież, jak i rodziców, dziadków, a nawet dzieci. Na żywo program oglądało kilkaset osób, w wieku od 4 do 90 lat. W kolejnych dniach odnotowywano tysiące wyświetleń.

Prace nad programem trwały od kwietnia 2020 roku. Przygotowywano go z myślą o nastolatkach uczestniczących w lipcowym Tygodniu Ewangelizacyjnym w Dzięgielowie. Ostatecznie emisja programu #młodzi została przesunięta na jesień, na czas, gdy w ubiegłych latach młodzież spotykała się na Nocy z Lutrem z okazji Pamiątki Reformacji. W tym roku spotkanie na żywo nie było możliwe z powodu ograniczeń związanych z pandemią.

Każdy wieczór miał swój temat przewodni: Wykorzystaj szansę, Rozwal system miłością, (Nie) bądź głupi oraz Bądź Bożym gościem. Mówcami byli ks. Arkadiusz Raszka i Mateusz Mendroch. W czasie półtoragodzinnych programów widzowie mogli komentować program w kąciku czatowym – wybrane komentarze, wysyłane poprzez Facebook i YouTube, pojawiały się na ekranie.

Biblijne przypowieści w nowoczesnym opracowaniu słownym i graficznym co wieczór przedstawiał ks. Tymoteusz Bujok. Był też kącik kulinarny. Wybór menu był nieprzypadkowy, na przykład w dniu, w którym oferowano wieprzowinę, opowiedziano przypowieść o synu marnotrawnym, a w dniu, w którym kulinarną bohaterką była oliwa – przypowieść o dziesięciu pannach. Były też interesujące rozmowy z gośćmi: Tomaszem Bilickim – interwentem kryzysowym, Katarzyną Kukucz – streetworkerką, Tomaszem Bijokiem – człowiekiem wielu zawodów, Iloną Fajfer-Kruczek – pedagogiem, a także prawdziwe historie opowiedziane przez osoby, dzielące się swoimi doświadczeniami wiary. Ważnym wydarzeniem była rozmowa z ks. Marcinem Koniecznym, dotychczasowym ogólnopolskim duszpasterzem młodzieży oraz z ks. Tymoteuszem Bujokiem, który obejmie tę funkcję od 1 stycznia 2021 roku.

Oprawę muzyczną zapewniał zespół NSA, w składzie: Marta Kaczmarczyk i Justyna Lewandowska (śpiew), David Rataj (gitara), Bartłomiej Dróżdż (trąbka, bas). Całość prowadził, odwiedzając kącik czatowy, degustując przyrządzane dania, witając gości i mówców gospodarz programu Tomek Chmiel. Kącikiem czatowym zarządzała Martyna Firla, a kulinarnym – Natalia Bujok. Dwoili się i troili ci, których na ekranie nie było widać: operatorzy kamer, osoby zajmujące się nagłośnieniem, oświetleniem, montażem, transmisją, scenografią – łącznie kilkadziesiąt osób.

Koordynatorka pracy młodzieżowej w Centrum Misji i Ewangelizacji, Katarzyna Wesner-Macura, odpowiedzialna wraz z ks. Tymoteuszem Bujokiem za przygotowanie programu i jego realizację, podkreśliła: „W tym roku po raz pierwszy zmierzyliśmy się z przygotowaniem interaktywnego programu transmitowanego na żywo. Przygotowanie studia, oświetlenia, kamer, planów zdjęciowych oraz zadbanie o scenografię, która dobrze wygląda na ekranie, poukładanie programu, tak by jego odbiorcy zostali z nami do końca, to było wyzwanie wymagające tygodni przygotowań i wielkiego zaangażowania pracowników CME i kilkudziesięciu wolontariuszy. Ale udało się! Cieszymy się, że nasz pomysł spotkał się z entuzjastycznym przyjęciem. Przesłano nam wiele podziękowań i pozdrowień. Oglądały nas m.in. grupy młodzieżowe – poprzez platformę do wideokonferencji, także międzypokoleniowe rodziny, Polacy przebywający za granicą, a przede wszystkim wielu nastolatków z różnych stron kraju. Chętnie reagowali na przekazywane im online pytania, wyzwania i zadania. Dzięki temu, choć w studiu było kilka osób, mogliśmy poczuć, że faktycznie jesteśmy razem. Razem się śmialiśmy, słuchaliśmy, śpiewaliśmy i modliliśmy się – formularz z prośbami modlitewnymi wypełniły 83 osoby. W tych trudnych czasach tak dobrze jest doświadczyć, że potrafimy być wspólnotą, która się wspiera i wskazuje na Tego, który jest dawcą nadziei, miłości i życia”. Wydarzenie zorganizowało Centrum Misji i Ewangelizacji wraz z Ogólnopolskim Duszpasterzem Młodzieży i Diecezjalnym Duszpasterzem Młodzieży Diecezji Cieszyńskiej.

zdjęcia: Wioleta Parot

Nagrania można obejrzeć na: www.youtube.com/TydzieńEwangelizacyjny

„Zwiastun Ewangelicki” 22/2020