miniatura

W zeszłym roku w Nowym Sączu rozpoczęto Ekumeniczny Festiwal Muzyki i Sztuki Chrześcijańskiej, który skupia się na przedstawieniu bogactwa muzyki i sztuki chrześcijańskiej na terenie miasta. W tym roku postanowiono znowu zaprezentować to, co wyznania chrześcijańskie na terenie Nowego Sącza i okolic mają najcenniejszego i wspólnego. Muzyka i sztuka łączy ludzi różnych wyznań i wzbogaca wzajemnie ich relacje o nowe doświadczenia i przeżycia religijne.

W 2020 roku planowano, że spotkania ze sztuką sakralną odbędą się pod koniec czerwca. Niestety termin trzeba było zmienić. Ostatecznie festiwal odbył się pomiędzy 30 września a 25 października 2020 r. „Mimo zmiany mogliśmy razem, i to w nieco większym gronie, przeżywać i doświadczać bliskości naszego Stwórcy, przedstawionego i wielbionego w dziełach ludzkich rąk” – zaznaczył proboszcz parafii luterańskiej w Nowym Sączu ks. Dariusz Chwastek. Ze względów epidemiologicznych festiwal odbył się online na profilu www.facebook.com/luteranieNS/. Referaty wygłosiły Aleksandra Rzońca i Maria Molenda, wystąpili m.in.: Kolegium Muzyki Ewangelickiej, Sinfonia Nova oraz Teatr Nomina Rosae. Za kształt artystyczny całości odpowiadała Blanka Dembosz-Tondera. Zarejestrowane koncerty, wykłady, a także spektakl teatralny można zobaczyć także na kanale na portalu YouTube Luteranie – Nowy Sącz. Na zakończenie 25 października odbyło się nabożeństwo ekumeniczne w kościele luterańskim.

Katarzyna Wiwer i Henryk Kasperczyk

„Było to oczywiście wielkie wyzwanie, ale z pomocą i błogosławieństwem Bożym można zrobić wiele. W tym roku mogliśmy również liczyć na wsparcie finansowe Prezydenta Miasta Nowego Sącza, a także otrzymaliśmy dofinansowanie ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu Kultura – interwencje 2020. Otrzymane fundusze pozwoliły na zaproszenie artystów, którzy przedstawili bogactwo muzyki i sztuki Kościoła zachodniego i wschodniego” – podkreślił ks. Dariusz Chwastek, dyrektor festiwalu. 

„Zwiastun Ewangelicki” 22/2020