miniatura

W Katowicach 4 października 2020 r. w kościele Zmartwychwstania Pańskiego odbyło się nabożeństwo z okazji 55-lecia służby duszpasterskiej ks. Alfreda Biety, duchownego, który przez kilkadziesiąt lat służył w Wielkiej Brytanii w Polskim Kościele Ewangelicko-Augsburskim na Obczyźnie. W nabożeństwie uczestniczyli katowiccy parafianie, członkowie rady parafialnej oraz przyjaciele jubilata. Ze względu na ograniczenia związane z pandemią uroczystość odbyła się w niewielkim gronie. Śpiewał chór parafialny Largo Cantabile.

Na zakończenie słowa podziękowania za pełną poświęcenia służbę oraz wyrazy uznania przekazał jubilatowi katowicki proboszcz bp Marian Niemiec. Głos zabrał również ks. Alfred Bieta, który podzielił się z uczestnikami nabożeństwa refleksjami na temat swojej służby w kraju i poza jego granicami, czasu odpoczynku po trudach i radościach pracy, doświadczeniami. Jubilat dziękował Bogu za te kilkadziesiąt lat i wyraził wdzięczność za możliwość uczczenia tego momentu w katowickim kościele. Jubilat zaprezentował ponadto swoją nową publikację: Blaski i cienie służby w Kościele – wspomnienia.

Po nabożeństwie odbył się obiad w gronie przyjaciół ks. Alfreda Biety, członków rady parafialnej i duszpasterzy. Bp Marian Niemiec podkreślił, że katowicka społeczność jest wdzięczna jubilatowi za jego aktywność i duchowe wsparcie. Jubilat otrzymał również list gratulacyjny przesłany przez biskupa Kościoła Jerzego Samca.

Ks. Alfred Bieta został ordynowany 3 października 1965 r. w Jaworzu przez biskupa Andrzeja Wantułę. Po wikariacie odbytym w Zabrzu pod opieką ks. Alfreda Hauptmana wyjechał do Anglii, aby pracować wśród polskojęzycznych wiernych w parafii w Londynie. W latach 90. XX w. wrócił do Polski pozostając do końca swojej duszpasterskiej aktywności na stanowisku proboszcza administratora parafii ewangelicko-augsburskiej w Świętochłowicach. Na emeryturze udzielał się w życiu parafialnym m.in. jako członek rady parafialnej w Katowicach.     

na podstawie relacji Anety M. Sokół

„Zwiastun Ewangelicki” 21/2020