miniatura

Dni od 3 do 6 września 2020 r. były dla ewangelików z Bielska-Białej świętem muzyki i historii. Tradycyjnie, co roku w pierwszą niedzielę września Parafia Ewangelicko-Augsburska w Bielsku obchodzi pamiątkę poświęcenia kościoła Zbawiciela. W tym roku oprócz 238. pamiątki świętowano też 120. rocznicę odsłonięcia pomnika ks. Marcina Lutra. Stoi on obok kościoła i jest jedynym pomnikiem Reformatora w Polsce.

W sobotę przed świętem, tak jak dzieje się od lat, parafianie z Bielska zgromadzili się w miejskim Cygańskim Lesie, w miejscu, gdzie w czasach kontrreformacji odprawiano tajne nabożeństwa. Przy leśnym ołtarzu stanęli w tym roku proboszcz ks. Krzysztofa Cienciała, wikariusz ks. Karol Długosz oraz ks. Marcin Makula, proboszcz parafii w Golasowicach i prezes Bratniej Pomocy im. Gustawa Adolfa, który wygłosił kazanie. Podczas nabożeństwa grała Diecezjalna Orkiestra Dęta.

Świętowanie rozpoczęło się jednak już wcześniej, ponieważ w tym roku, po wielu perypetiach związanych z pandemią koronawirusa, udało się zorganizować festiwal Bach Fest poświęcony twórczości Jana Sebastiana Bacha oraz innych muzyków, którzy byli pod wpływem jego kompozytorskiego talentu.

Bach Fest rozpoczął się w czwartek 3 września koncertem Żeleński String Quartet w kościele Zbawiciela. Instrumentalistki zagrały utwory Jana Sebastiana Bacha, Józefa Elsnera, Stanisława Moniuszki. Następnego dnia odbyła się konferencja kulturoznawcza, podczas której zaprezentowano trzy referaty. Dr Łukasz Barański mówił na temat Historia kościoła Zbawiciela i Bielskiego Syjonu, dr hab. Krzysztof Lukas przedstawił temat Freyer i Hesse – przyjaciele Chopina, XIX-wieczni kompozytorzy muzyki organowej, a dr hab. Arkadiusz Bialic przybliżył Znaczenie dzieła Józefa Elsnera dla rozwoju polskiej kultury muzycznej. Konferencję zakończył koncert Anny Firlus (klawesyn) i Krzysztofa Firlusa (viola da gamba), którzy wykonali utwory Bacha i Christiana Podbielskiego.

W sobotę 5 września odbył się koncert organowy w kościele Marcina Lutra w Białej. Arkadiusz Bialic wykonał kompozycje Bacha, Bernardo Storace, Dietericha Buxtehude oraz preludium chorałowe nt. Ojcze nasz Georga Böhma. Krzysztof Lukas wykonał znaną Toccatę i fugę d-moll Bacha oraz utwory Felixa Mendelssohna-Bartholdyego i Augusta Freyera. Obaj artyści zagrali też wspólnie na cztery ręce.

Podczas niedzielnego nabożeństwa Słowo Boże zwiastował ks. Marek Twardzik, proboszcz w Cisownicy i zarazem kapelan policji. W nabożeństwo wpisało się zakończenie festiwalu. O oprawę muzyczną zadbał duet: Natalia Wysocka, grająca na skrzypcach barokowych oraz Radosław Kustra na organach. W ich wykonaniu uczestnicy nabożeństwa usłyszeli dzieła Haendla i Bacha. Zaśpiewał też chór parafialny Graduale.

XKC

ks. Marek Twardzik

„Zwiastun Ewangelicki” 19/2020