miniatura

W niedzielę 13 września 2020 roku filiał parafii w Białej (Bielsko-Biała), który mieści się w Szczyrku-Salmopolu świętował jubileusz 25-lecia poświęcenia kościoła. Został on wybudowany w latach 1991-1995. Wcześniej korzystano z budynku dawnej szkoły ewangelickiej, wzniesionej w 1897 roku. Jednak była ona za mała i parafia zdecydowała się wybudować kościół dla 120 osób. Koszty przedsięwzięcia były stosunkowo niewielkie, gdyż w budowę zaangażowali się wolontariusze. Młodzi ludzie, którzy przyjeżdżali do Szczyrku, pokrywali koszty swojego pobytu i bezpłatnie pracowali na rzecz parafii. Przywozili ze sobą też narzędzia do pracy, a potem podarowali je parafii.

Nabożeństwo prowadził proboszcz pomocniczy ks. Jan Byrt. Słowo Boże zwiastowała ks. Anja Desiree-Lipponer z Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Bawarii. Odbywa ona praktykę w Warszawie. W Polsce będzie przez rok, do lutego 2021. Oprócz pracy w kancelarii biskupa Kościoła jej obowiązki obejmują współpracę z biurem Diakonii Polskiej oraz parafią Świętej Trójcy w Warszawie. Ponadto opiekuje się duszpasterstwem niemieckojęzycznym. Kazanie tłumaczyła Anna Wrzesińska.

W swoim kazaniu ks. Lipponer nawiązała do swojego pierwszego pobytu w Szczyrku w 2008 roku, gdy przyjechała z Chrześcijańskim Związkiem Młodzieży. Wspominała wyjątkową gościnę oraz atmosferę podczas nabożeństwa, co pozwoliło jej odkryć moc Bożej miłości przekazywanej przez innych ludzi. Wielu wolontariuszy budując ten kościół przekazywało swoją miłość, dawało świadectwo Bożego działania, powiedziała duchowna z Bawarii.

Podczas pamiątki poświęcenia kościoła obecni byli Antoni Byrdy, burmistrz Szczyrku oraz przewodniczący rady miasta Borys Matlak. Przedstawiciele władz miejskich przekazali w prezencie oliwne lampy ołtarzowe, równocześnie podkreślając dobrą współpracę ekumeniczną i wkład proboszcza w promocję miasta. Podczas uroczystego nabożeństwa wystąpił chór dziecięcy z Brennej. Po nabożeństwie odbył się piknik parafialny.

„Zwiastun Ewangelicki” 19/2020