miniatura

Skromny jubileusz 15 lat istnienia Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Dzięgielowie pobudził zbór do dziękczynienia Bogu, za Jego wierność, prowadzenie i duchowy rozwój. Pomimo pandemii zaplanowano świętowanie na dwa dni, czyli na sobotę i niedzielę 5-6 września 2020 r. Na tarasie przy kościele jak zawsze przy okazji pamiątki powołania parafii i poświęcenia kościoła Eben-Ezer – a w tym roku była to jego 60. rocznica – stanął namiot, aby zwiększyć liczbę miejsc w kościele, zapewniając dystans społeczny. Przygotowano też miejsca w zakrystii, holu wejściowym i altanie.

W sobotę 5 września w kościele odbył się koncert dziękczynny w wykonaniu Zespołu CME. Dziękowano Bogu w pieśniach. Słowo Boże zwiastował ks. Tymoteusz Bujok, zastępca dyrektora Centrum Misji i Ewangelizacji w Dzięgielowie.

W niedzielę 6 września rozpoczęto świętowanie porannym występem Orkiestry Misyjnej z Wisły, która w holu na parterze, a nie jak co roku w kaplicy Ewangelickiego Domu Opieki „Emaus” (ze względu na pandemię jest on zamknięty dla odwiedzających i gości) zagrała podopiecznym domu kilka znanych pieśni, które rozradowały słuchaczy i wzruszyły niejedno serce. Godzinę później Orkiestra Misyjna ze względu na deszcz koncertowała pod namiotem.

Podczas jubileuszowego nabożeństwa kazanie wygłosił bp Jan Szarek. W pieśniach i liturgii prowadził uczestników Zespół CME. Oprócz parafian obecni byli liczni goście, w tym starosta powiatu cieszyńskiego Mirosław Szczurek oraz przewodniczący rady powiatu Stanisław Kubucius, a także przewodniczący Rady Gminy Goleszów Karol Lipowczan oraz radni gminy. Goście przekazali okolicznościowe życzenia. Jak zawsze nie zabrakło przedstawicieli stowarzyszeń, szkoły, organizacji społecznych. Równolegle do nabożeństwa w kościele w centrum parafialnym Salem miało miejsce nabożeństwo dla dzieci – szkółka niedzielna.

Nabożeństwo nie zakończyło uroczystości. Wszyscy zostali zaproszeni na urodzinowy obiad przygotowany przez firmę cateringową i wydawany w ogrodzie parafialnym. Rozmowom nie było końca. Ze względu na pandemię zrezygnowano z wielu stałych i zaplanowanych na jubileusz punktów programu i pilnowano rygoru sanitarnego. Świętowanie zakończył wczesnopopołudniowy koncert pt. 20 lat bliżej Nieba w wykonaniu parafialnego zespołu Grupa dla Pana. Pierwotnie jubileuszowy koncert z okazji 20 lat muzycznej służby tego zespołu był zaplanowany na kwiecień tego roku. Był to też czas na świadectwa, modlitwy, rozważanie Słowa Bożego. W koncercie uczestniczył proboszcz parafii rzymskokatolickiej ks. Dariusz Kowala, który na zakończenie udzielił błogosławieństwa.

XML


Pandemia trochę zamieszała, nie mieliśmy też w tym roku ładnej pogody. Jednak nie zabrakło nam wdzięczności i pogody ducha. Ciepło Bożej łaski i miłości ogrzewało nasze dusze. Jesteśmy wdzięczni naszemu Niebiańskiego Ojcu za Jego liczne błogosławieństwa, znaki i cuda, których jako samodzielna parafia w Dzięgielowie doświadczaliśmy przez minionych 15 lat. Możemy wyznać: On to czyni od zawsze, z pokolenia na pokolenie! Wszystko tu się rozpoczęło i rozwijało, i wciąż się rozwija dzięki działaniu Ducha Świętego. Niech Bóg nas nadal ochrania i niech strzeże nasz zbór!

ks. Marek Londzin


W dniu 1 września 2005 roku decyzją Konsystorza Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP na wniosek synodu diecezji cieszyńskiej powołana została nowa, samodzielna Parafia Ewangelicko-Augsburska w Dzięgielowie. Dotychczas był to filiał parafii w Cieszynie. Jej pierwszym duszpasterzem, proboszczem administratorem, został mianowany długoletni opiekun filiału, proboszcz pomocniczy w Cieszynie ks. Emil Gajdacz. Siostry diakonise z dzięgielowskiego diakonatu przekazały nieodpłatnie ze swojego majątku na rzecz nowo powstałej parafii budynek kościoła Eben-Ezer – dotychczas funkcjonujący jako kaplica na Kępie – oraz dawny budynek sióstr emerytek Salem wraz z pięknym ogrodem na budynek parafialny i mieszkanie dla duchownego.

„Zwiastun Ewangelicki” 19/2020