miniatura

W dniach 4-6 września 2020 r., czyli w pierwszy weekend miesiąca, w Sorkwitach spotkały się osoby z dwóch parafii – olsztyńskiej i ostródzkiej. Nie było to pierwsze tego typu spotkanie.

Wyjazd był efektem współpracy ks. Łukasza Stachelka z Olsztyna i ks. Wojciecha Płoszka z Ostródy. Celem wspólnego wyjazdu było bliższe zapoznanie się niezbyt znających się osób, ale również wspólne, atrakcyjne spędzenie wolnego czasu. Był zatem czas na poranną kąpiel w jeziorze, śniadania na trawie, rejs statkiem po największym jeziorze w Polsce – Śniardwach, kiełbaski z ogniska, rozmowy. Uczestnicy zwiedzili także kościół ewangelicki w Sorkwitach i teren wokół niego. Szczególnie zainteresowali się kamiennym obeliskiem, który jest poświęcony Johannowi Goercke (1750-1822) – lekarzowi, synowi pastora z Sorkwit. Na Mazurach, gdzie niewielu już żyje rdzennych Mazurów, odradza się, jak zauważyli uczestnicy spotkania, szacunek dla historii tego regionu, którą tworzyli ewangelicy.

W wyjeździe uczestniczyło około 30 osób. Ze względu na to, że były także rodziny z dziećmi, program był dostosowany do wieku i potrzeb uczestników. Dla starszych były przygotowane gry integracyjne, a dla młodszych zabawy podwórkowe. Spotkanie było przede wszystkim czasem poznawania się – tylko niektórzy znali się nawzajem i to tylko z niedzielnych nabożeństw. Większość z przybyłych to bowiem osoby, które niedawno stały się członkami ewangelickiej parafii lub chcą wstąpić do Kościoła luterańskiego. W trakcie rozmów dominowały więc tematy dotyczące struktury i funkcjonowania Kościoła, ale też mówiono o duchowych potrzebach związanych z wiarą w Boga.

PZ


Dzieliliśmy się nie tylko sobą, ale i tym, co mamy, a co uatrakcyjniało znacząco wspólne posiłki i wieczorne ogniska. Atmosfera była przyjazna i rozmowy trwały do późna. Ważne były dla nas wspólne modlitwy oraz nabożeństwo prowadzone przez ks. Krzysztofa Mutschmanna, proboszcza w Sorkwitach. Szczególnie podczas modlitwy czuło się panującą w grupie pozytywną energię. Zakończyliśmy spotkanie z przekonaniem, że jesteśmy częścią dużej ewangelickiej społeczności oraz z nadzieją na kolejne spotkania, teraz w jeszcze większej grupie dobrych znajomych.

Paweł Założyński

„Zwiastun Ewangelicki” 18/2020