miniatura

W Łodzi przed kościołem ewangelicko-augsburskim św. Mateusza 12 czerwca 2020 r. została otwarta wystawa plenerowa Aleksander Falzmann (1887-1942) – bohaterski pastor. Składa się ona z 10 plansz i poświęcona jest pamięci ewangelickiego duchownego, żyjącego przez blisko 20 lat międzywojnia w Zgierzu. Została przygotowana przez Biuro Edukacji Narodowej Instytutu Pamięci Narodowej w Łodzi w związku z obchodami Narodowego Dnia Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady.

W Zgierzu ks. Aleksander Falzmann działał również na rzecz lokalnej społeczności. Został aresztowany przez Niemców we wrześniu 1939 roku. Pomimo tortur psychicznych i fizycznych nie zgodził się na współpracę z okupantem, nie podpisał volkslisty. W czerwcu 1940 roku został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Dachau, gdzie zginął 4 maja 1942 r. Ks. Falzmann został pośmiertnie odznaczony Złotym Krzyżem Zasługi.

Podczas otwarcia wystawy ks. Arkadiusz Raszka, wikariusz diecezji warszawskiej, wyraził radość, że postać ks. Aleksandra Falzmanna została przypomniana. Podkreślił też, że jest on przykładem duchownego luterańskiego, który zginął z rąk okupanta w czasie II wojny światowej za swój patriotyzm.  

„Zwiastun Ewangelicki” 13-14/2020