miniatura

VI Charytatywny Bieg Ewangelickiego Duszpasterstwa Wojskowego organizowany co roku w Tychach w związku z ograniczeniami wprowadzonymi ze względu na panującą epidemię, miał zupełnie inny charakter.

Odbywał się on od 17 maja do 21 czerwca 2020 r. pod hasłem Bieg z Różą. Na listę startową zapisało się 166 osób, dzięki czemu zebrano 4 640 zł. Równoległe prowadzona była zbiórka pieniędzy na portalu zrzutka.pl, gdzie zebrano 2 435 zł. Jeszcze trwają licytacje przekazanych przedmiotów. Pieniądze zbierano tym razem na pomoc dla szpitala jednoimiennego Megrez w Tychach.

Tegoroczny bieg polegał na pokonaniu minimum 1 kilometra – biegiem lub spacerem. Uczestnicy po pokonaniu dystansu mieli zrobić sobie zdjęcie z różą i wysłać organizatorom. Zdjęcia były różne: jednoosobowe, rodzinne, grupowe, wykonane przez profesjonalistów lub telefonem. Organizatorzy nie mieli łatwego zadania, aby wybrać zwycięzcę w kategorii „Zdjęcie z różą”. Zdecydowano, że o miejscach nie będą decydowały walory artystyczne zdjęcia, ale jego przekaz. Pierwsze miejsce zajęła młodzież z Pszczyny z ks. Mirosławem Czyżem „za wspaniały pomysł zrealizowania zadania (zdjęcie i film), za konsekwencję w wykonaniu tego zadania w rygorach pandemii, za zaangażowanie dużej grupy osób, za ciekawe wykorzystania logo naszego biegu, za pokazanie wspaniałych pszczyńskich i nie tylko krajobrazów”. Drugie miejsce zajął Marcin Śmieszny z rodziną z Olsztyna „za ogrom pozytywnej energii, która emanuje z tego zdjęcia. Chcielibyśmy ją przekazać wszystkim, którzy borykają się z trudnościami i konsekwencjami pandemii”. Trzecie miejsce przypadło Łukaszowi Burianowi z Wisły-Jawornika „za piękne zdjęcie i film, na którym do lekarzy i pielęgniarek skierowane są słowa podziękowania”.

Uczestnicy biegu z Pszczyny
Marcin Śmieszny z rodziną z Olsztyna
Łukasz Burian z Wisły-Jawornika

Zawodnicy, którzy udokumentowali osiągnięty dystans rywalizowali w kategorii najdłuższy dystans. Wygrał w niej ks. Sławomir Sikora ze Szczecina, który przebiegł 55 km. Drugie miejsce zajął Łukasz Jacek z Tychów pokonując 42,195 km, czyli tyle, ile wynosi bieg maratoński. Trzecie miejsce przyznano ex aequo za pokonanie 21,10 km Michałowi Nowakowi z Trzciela oraz Maciejowi Kiełbasińskiemu ze Streamwood w USA. Nagrodę zwycięzcy wręczył 25 czerwca 2020 r. w Szczecinie bp Mirosław Wola.

Bp Mirosław Wola i ks. Sławomir Sikora

„W poprzednich latach bieg miał formę pikniku skupionego wokół chorego dziecka i jego rodziny. Obawialiśmy się, jak zmiana formuły będzie przyjęta, czy ludzie będą chcieli w nim wziąć udział. Z drugiej strony w Biegu z Różą mógł uczestniczyć każdy, z dowolnego miejsca na świecie. Zespół ludzi był na pewno inny niż w poprzednich latach, bo pobiegli ludzie z odległych parafii: Szczecina, Olsztyna, Ostródy, Gorzowa Wielkopolskiego, Mrągowa, a nawet z Niemiec, Szkocji, USA. Zapisali się też ludzie, którzy w geście solidarności w dobie koronawirusa chcieli pomóc szpitalowi oraz chrześcijanie, którzy po prostu chcieli pomóc chorym i cierpiącym. Co dał nam ten bieg oprócz ze-branej konkretnej kwoty pieniędzy? Przede wszystkim odpowiedzieliśmy na biblijne wezwania. Pomaganie bliźnim jest naszym obowiązkiem, od którego nikt i nic nas nie zwalnia. Mimo że osobno, braliśmy wspólnie udział w czymś ważnym.  (…).

Tegoroczna, szósta edycja jasno wskazuje, że będziemy stawać przed różnymi problemami, ale one zobowiązują nas do działania, nowego, kreatywnego i mądrego. Bóg każdego dnia stawia przed nami wyzwania. Naszym obowiązkiem jest je podjąć. Nie łudźmy się, że świat wróci do rzeczywistości sprzed pandemii. Musimy zacząć żyć i myśleć inaczej”.

Sylwia Adamus


Zdjęcia uczestników można obejrzeć na www.tychy.luteranie.pl lub na Facebooku parafii.

„Zwiastun Ewangelicki” 13-14/2020