miniatura

Do udziału w projekcie Tworzymy ogród i pasiekę społeczną zachęcają członkowie parafii ewangelickiej w Pile. Parafianie wspierają w tym Fundację Pszczoła, która m.in. w 2019 roku – Roku troski o stworzenie – organizowała na terenie parafii edukacyjne warsztaty ekologiczne.

„Jesteśmy zobowiązani do troski o stworzoną przez Boga przyrodę, a na co dzień mamy z nią coraz mniej kontaktu i nie umiemy o nią dbać. Nasz projekt chce to zmieniać” – mówi Honorata Rauhut z pilskiej parafii.

Ogród i pasieka mają powstać przy Nadnoteckim Instytucie Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, który jest partnerem fundacji. Przede wszystkim będzie to miejsce dobrych praktyk ekologicznych, które każdy zainteresowany będzie mógł podpatrzeć i wdrożyć u siebie. Będzie tam można pogrzebać w ziemi, zasadzić roślinę i patrzeć jak rośnie, powąchać, jak pachnie ul i dowiedzieć się, jak żyją pszczoły. Ma to być miejsce odpoczynku, ale także pracy – będzie w nim można zrobić spotkanie integracyjne pracowników lub angażujące dzieci zajęcia edukacyjne.

Potrzebne jest jednak finansowe wsparcie. Do 21 czerwca 2020 r. za pośrednictwem internetowej platformy www.wspieram.to/pszczola, każdy może dokonać wpłaty. Każda wpłata, nie mniejsza niż 10 zł, zostanie wsparta przez sponsorów kolejnymi 10 złotymi. Po tym terminie też będzie można wspierać finansowo pilski ogród i pasiekę społeczną, ale już nie będzie dopłat. Za większe kwoty przewidziano różne nagrody, na przykład za 50 zł można zostać mecenasem jednego z filmów instruktażowych pt. Jak mądrze… np. zadbać o wodę w ogrodzie, czy posiać kwietną łąkę.

„Mówi się, że bez pszczół nie będzie owoców i nie będzie nas. Mówi się, że nie będziemy mieli co pić. Dlatego chcemy przez nasze działania pokazywać, jak harmonijnie współistnieć w środowisku naturalnym” – mówi prezes Fundacji Pszczoła Bożena Wola.

Więcej informacji na: www.facebook. com/fundacjapszczola.

„Zwiastun Ewangelicki” 11/2020