miniatura

Luteranie a Palestyna

Światowa Federacja Luterańska (ŚFL) podpisała oświadczenie, wraz z innymi organizacjami pozarządowymi, opowiadając się przeciwko planowi pokojowemu dla Bliskiego Wschodu przedstawionemu przez prezydenta USA Donalda Trumpa 28 stycznia 2020 r.

Oświadczenie wydało Stowarzyszenie Międzynarodowych Agencji Rozwoju (Association of International Development Agencies), które zrzesza 84 organizacje pozarządowe działające na terytorium Palestyny. Ogłoszono w nim, że przedstawiony przez USA plan „zaprzecza podstawowym prawom Palestyńczyków i zmniejsza szanse na trwały pokój”. Oświadczenie ostrzega, że ​​jednostronna aneksja terytorium palestyńskiego „jeszcze bardziej zaostrzy ryzyko przymusowego przesiedlenia palestyńskich rodzin i społeczności, pogłębi ubóstwo i utrudni udzielanie niezbędnej pomocy humanitarnej”.

Organizacje wzywają społeczność międzynarodową do podjęcia „zdecydowanych działań, w tym podjęcia wszelkich dostępnych, zgodnych z prawem środków zaradczych” w celu „powstrzymania dalszej aneksji i zerwania integralności terytorialnej Palestyny”.

Na temat planu Donalda Trumpa wypowiedziała się tak­że główna biskup Kościoła Ewangelicko-Luterańskiego w Ame­ryce (ELCA) Elizabeth A. Eaton: „Nasz Kościół od dawna utrzymuje, że każde udane rozwiązanie konfliktu izraelsko-palestyńskiego musi opierać się na negocjacjach między obiema stronami. Niestety, ten plan dotyczył tylko jednej strony. Plan stworzony dla ludzi bez konsultacji nie przyniesie pokoju”. W swoim liście biskup wezwała pre­zydenta USA do stworzenia nowego planu, który „powinien zapewnić ochronę i zachowanie uznanych na arenie międzynarodowej praw człowieka oraz uświadomić Palestyńczykom i Izraelczykom, że są dwoma państwami ży­jącymi obok siebie w pokoju”.

na podstawie: www.lutherworld.org oraz www.elca.org

Kupiono statek

W „Zwiastunie Ewangelickim” 21/2019 pisaliśmy, że Kościół Ewangelicki w Niemczech (EKD) zaangażuje się w ratowanie uchodźców na Morzu Śródziemnym. Na początku grudnia 2019 roku EKD oraz 150 partnerów (organizacje kościelne, pozarządowe, międzynarodowe) założyły sojusz „United4Rescue”.

Organizacja w styczniu tego roku kupiła statek. Wylicyto­wano statek badawczy „Posejdon”, który kosztował 1,5 mi­liona euro, z czego „United4Rescue” zapłacił 1,1 miliona euro, a resztę sumy pokryła organizacja Sea Watch, która będzie odpowiedzialna za prowadzenie akcji ratunkowych.

Zanim statek wypłynie na swą pierwszą wyprawę ratunkową, konieczna będzie jego przebudowa m.in. trzeba stworzyć na pokładzie centrum medyczne. Przewiduje się, że prace adaptacyjne potrwają do połowy kwietnia.

W projekt zaangażowało się już ponad 2500 osób i organizacji, które przekazały darowizny.

na podstawie www.jesus.de

„Zwiastun Ewangelicki” 4/2020