miniatura

Pożary w Australii

Kościół Luterański Australii (Lutheran Church of Australia) służy pomocą i wsparciem poszkodowanym przez ostatnie pożary w tym kraju.

„Jeśli możemy wyciągnąć pozytywne skutki tej tragedii, to jest fakt, że społeczność działa razem, wszyscy się łączą” – powiedział Darren Juers z Kościoła Luterańskiego.

W okręgu Tuggeranong kościół luterański w styczniu stał się prowizorycznym centrum ewakuacyjnym dla wczasowiczów, którzy musieli uciekać z wybrzeża. Około 25 osób nocowało w kościele albo w budynku parafialnym, albo korzystało z parkingu, na którym parkowali przyczepy kempingowe. Wolontariusze z parafii i lokalna społeczność pomagała w przygotowaniu posiłków.

W regionie Adelaide Hills parafia luterańska zainicjowała międzywyznaniową i społeczną pomoc humanitarną. Przygotowano do tej pory ponad 1800 domowych posiłków dla osób, które zostały poszkodowane przez pożary. Jedna z wolontariuszek podkreśla, że przygotowanie posiłków to praktyczny sposób, aby Kościół szerzej mógł okazać braterską miłość. „Ludzie, którzy dostarczają jedzenie, zatrzymują się w każdym domu i po prostu rozmawiają. Wiele osób boi się opuścić swoją farmę w obawie przed rabusiami, więc jest to jedyny kontakt, jaki mają” – powiedział Darren Juers. Inni członkowie parafii pomagają m.in. naprawiać zniszczone ogrodzenia.

Sekretarz regionalny ŚFL ds. Azji Philip Lok wyraził solidarność z osobami dotkniętymi kryzysem: „Gdy stoimy razem, solidarnie z Luterańskim Kościołem Australii, ofiarowując nasze modlitwy za osoby dotknięte katastrofalnymi pożarami buszu musimy pamiętać o tym, aby dbać o całe Boże stworzenie”.

na podstawie: www.lutheranworld.org

Pomoc w okresie zimowym

W Stuttgarcie w 1995 roku narodziła się idea Vesper Kirche. W okresie zimowym kościoły przekształcane są w miejsca otwarte dla wszystkich – bez względu na wyznanie, pochodzenie czy status społeczny. Jedzenie, opieka medyczna, odpoczynek, dyskusje, strzyżenie włosów, porady dotyczące kariery i plac zabaw dla dzieci to wszystko można znaleźć w kościołach, które przyłączyły się do tego diakonijnego projektu. W Badenii-Wirtembergii 34 kościoły w ramach akcji Vesper oferują w tym sezonie ciepłe posiłki i przestrzeń do spotkań i dyskusji.

Kościół św. Leonarda w Sturttgarcie zapoczątkował tę akcję. W okresie od 19 stycznia do 7 marca br. wydawanych jest tam średnio 600 posiłków dziennie. Dotychczas około 800 wolontariuszy w różnym wieku uczestniczyło w projekcie. „Tak wyobrażamy sobie żywy i gościnny Kościół” – mówi bp Frank Otfried July z Ewangelicko-Luterańskiego Kościoła Württembergi. „To Kościół, w którym ludzie pomagają sobie nawzajem, rozmawiają, słuchają, pocieszają i zachęcają się nawzajem oraz śmieją się. Ale jest to także Kościół, który zwraca uwagę na nierówności i wykluczenie oraz stoi na straży wzajemnego szacunku”.

Oprócz kościołów w Badenii-Wirtembergii w akcję włączyły się także Kościoły w Bawarii, Nadrenii-Palatynacie, Dolnej Saksonii i Nadrenii Północnej-Westfalii. Akcja jest finansowana wyłącznie z darowizn i głównie przez wolontariuszy.

na podstawie: www.vesperkirche.de

„Zwiastun Ewangelicki” 3/2020