miniatura

W niedzielę 23 lutego 2020 r. w kościele ewangelickim w Starym Bielsku (Bielsko-Biała) odbył się koncert Bielskiego Chóru Gospel pod dyrekcją Michała Czulaka, który działa przy Domu Kultury w Olszówce, dzielnicy Bielska-Białej. Było to kolejne wydarzenie w ramach akcji charytatywnej Zimbabwe. Pomogę, bo mogę, którą w październiku 2019 roku rozpoczęła starobielska parafia. Akcja ma na celu wsparcie Kościoła Luterańskiego w Zimbabwe, a zebrane pieniądze zostaną przeznaczone na działalność szkół oraz warsztatów zawodowych dla młodych matek, które prowadzi Kościół. Do tej pory zorganizowano trzy „kawy charytatywne”, czyli spotkania po nabożeństwie, na których sprzedawana była kawa i ciasto oraz kiermasz adwentowy. Koncert przygotowano, aby akcją zainteresować także osoby spoza parafii.

Ponad 250 osób, które przybyło w niedzielę posłuchać muzyki gospel, powitał proboszcz parafii ks. Piotr Szarek. Chórzyści rozpoczęli występ piosenką Naprawdę kocham Cię i od początku zachęcali słuchaczy do wspólnego śpiewania. Wykonali dziesięć utworów nie tylko po polsku i angielsku, lecz również w językach używanych w Afryce – zulu i suahili.

W trakcie koncertu Anna Fober- Cieślar opowiedziała o akcji oraz przedstawiła sytuację w Zimbabwe (więcej o tym kraju można przeczytać w „Zwiastunie Ewangelickim” 4/2020). „Wierzymy, że wspólnie jesteśmy w stanie w realny sposób wesprzeć potrzebujące dzieci i nastolatki, że dzięki naszej pomocy nie będą zdane na głód i choroby, że będą mogły chodzić do szkoły, zdobyć wykształcenie, a to pozwoli im znaleźć pracę i utrzymać rodzinę. Zachęcamy państwa do dołączenia do tego dzieła pomocy” – powiedziała zapraszając do złożenia ofiary w trakcie jednej z pieśni. Udało się zebrać prawie 5000 zł. Suma ta zostanie przekazana potrzebującym po zakończeniu całej akcji charytatywnej, czyli w marcu bieżącego roku.

„Cieszymy się, że hasło Zimbabwe. Pomogę, bo mogę nie okazało się jedynie piękną deklaracją, ale znalazło swój praktyczny wymiar” – podkreślali organizatorzy.

 

„Zwiastun Ewangelicki” 5/2020