miniatura

W dniu 18 grudnia 2019 roku w Coventry w Wielkiej Brytanii w wieku 95 lat zmarł wieloletni, zasłużony kurator Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Birmingham Antoni Chraścina. Urodził się w Wiśle 5 listopada 1924 roku. Wraz z braćmi Tadeuszem i Jerzym spędził dzieciństwo pod troskliwą opieką matki w wiślańskim gospodarstwie.

W czasie II wojny światowej brał udział w kampanii polskiej armii we Włoszech. W 1946 roku, w wieku 22 lat przybył do Anglii, gdzie wkrótce znalazł pracę w hrabstwie Chester. Zamieszkał potem w Coventry i przez 30 lat pracował w fabryce Torringtons. Stając się częścią polskiej emigracji zaangażował się w służbę polskiej Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Birmingham. Tutaj poznał Friedę z d. Betker, z którą zawarł związek małżeński w 1957 roku. Ślubu młodej parze udzielił ks. Fryderyk Arlt, ówczesny proboszcz parafii. Małżonkowie wspólnie wychowali trzech synów: Rudolfa, Richarda i Piotra.

Poza pracą zawodową Antoni Chraścina wspierał pracę duszpasterską w parafii oraz pomagał organizować wyjazdy na uroczystości kościelne w innych zborach ewangelickich Anglii i Walii. Oboje z żoną odznaczali się wielką gościnnością i wielokrotnie udostępniali swój dom na parafialne spotkania i nabożeństwa w stacji kaznodziejskiej w Coventry. Dodatkowym jego hobby było uprawianie kwiatów i warzyw na swojej ulubionej działce. Życzliwość, serdeczność, hojność i oddanie sprawom Kościoła, głęboka wiara kuratora, pozostaną na długo we wdzięcznej pamięci parafian. Należy podkreślić, że Antoni Chraścina jako kurator służył współwyznawcom przez 25 lat i między innymi dzięki niemu parafia przetrwała tyle lat na Obczyźnie.

Jego pogrzeb odbył się 24 stycznia 2020 roku w kaplicy cmentarnej w Canley, dzielnicy Coventry. Nad mogiłą błogosławieństwa udzielili ks. Tadeusz Bogucki i pastor George Samiec. Zmarłego żegnali pogrążeni w żałobie: małżonka, trzech synów, synowa, dwie wnuczki, szwagier z rodziną, grono współwyznawców i przyjaciół.

Wspominając zmarłego ks. Tadeusz Bogucki pożegnał go słowami z Listu do Koryntian 3,16: „Czy nie wiecie, że świątynią Bożą jesteście i że Duch Boży mieszka w was?” Duchowny podkreślił też, że jako chrześcijanie ufamy, że Chrystus Pan był ze zmarłym współbratem aż do końca i darował mu nowe życie w Królestwie Ojca w niebie.   

XTB

„Zwiastun Ewangelicki” 4/2020