miniatura

Stan ekumenizmu zależy od ludzi – spotkanie PRE

Ekumeniczne Spotkania Noworoczne przygotowane przez Polską Radę Ekumeniczną (PRE) odbyło się 15 stycznia 2020 r. w warszawskim Centrum Luterańskim.

„Czasami wydaje mi się, że w niektórych miejscach entuzjazm ekumeniczny osłabł lub całkowicie zaniknął. Ale jednocześnie w innych pojawiły się inicjatywy, które świadczą wręcz o przeciwnej tendencji. Stan ekumenizmu zależy więc od ludzi” – powiedział w swym przemówieniu prezes PRE bp Jerzy Samiec z Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.

Duchowny mówił też o stanie ekumenizmu w Polsce. Zachęcał do dbania nie tylko o swoją społeczność i do rozmów z ludźmi inaczej postrzegającymi świat. „Gdy dzielimy się z innymi tym, co posiadamy, zyskujemy. Przede wszystkim Boże błogosławieństwo, ale także przyjaźń innych” – przekonywał. W imieniu Kościoła Rzymskokatolickiego głos zabrał, pomocniczy biskup warszawski Michał Janocha. Na spotkaniu obecny był również prezydent stolicy Rafał Trzaskowski. „Warto się zastanowić, co ekumenizm oznacza. To budowanie wspólnoty. A to jest też moim zadaniem jako prezydenta Warszawy” – powiedział. Pozdrowienia w imieniu premiera Mateusza Morawieckiego przekazał Paweł Szrot, zaś w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy – Agnieszka Lenartowicz-Łysik. Adham Abd El Aal przekazał pozdrowienia w imieniu Muftiego Rzeczypospolitej Polskiej oraz przewodniczącego Muzułmańskiego Związku Religijnego w Polsce Tomasza Miśkiewicza.

W Ekumenicznym Spotkaniu Noworocznym udział wzięli także zwierzchnicy i przedstawiciele pozostałych Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, ludzie nauki i mediów, dyplomaci, urzędnicy państwowi i samorządowi oraz wielu innych świeckich i duchownych zaangażowanych w dialog i ruch ekumeniczny.

Poszukiwanie prawdy, zgody i jedności – spotkanie w Pałacu Prezydenckim

Dnia 14 stycznia 2020 r. odbyło się w Warszawie spotkanie noworoczne pary prezydenckiej z przedstawicielami Kościołów i związków wyznaniowych oraz mniejszości narodowych i etnicznych obecnych w Polsce. 

„To spotkanie przypomina o historycznym wymiarze naszej ojczyzny, o tym, że na przestrzeni wieków w Polsce mieszkali ludzie wielu narodowości, wyznań i kultur. Tu znajdowali swoje miejsce, osiedlali się i przynosząc swoją tradycję wplatali się w to, co dzisiaj nazywamy kulturą polską” – powiedział Andrzej Duda podczas noworocznego spotkania. Natomiast prymas Kościoła Rzymskokatolickiego abp Wojciech Polak zaznaczył: „Naszym zadaniem było, jest i będzie poszukiwanie prawdy, zgody i jedności w przestrzeni międzynarodowej, w życiu naszej Ojczyzny i w tych najmniejszych wspólnotach, jakimi są nasze rodziny i lokalne społeczności”. W podobnym duchu przemawiał również dyrektor Polskiej Rady Ekumenicznej ks. Grzegorz Giemza, który nawiązał do tematu Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan i życzył zebranym doświadczania życzliwości, bo „kiedy jesteśmy razem, mamy okazję się cieszyć. To okazja zaczynania czegoś nowego. Bycie życzliwymi dla siebie ma moc zmian”.

W spotkaniu uczestniczył także bp diecezji katowickiej Marian Niemiec. Obecni byli również przedstawiciele Kościoła Rzymskokatolickiego, Kościołów zrzeszonych w Polskiej Radzie Ekumenicznej, przedstawiciele Kościoła Zielonoświątkowego, Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, przedstawiciele Aliansu Ewangelicznego w Rzeczypospolitej Polskiej, przedstawiciele wspólnoty żydowskiej i muzułmańskiej.  

„Zwiastun Ewangelicki” 2/2020