miniatura

„Ruszasz w drogę, chociaż blisko, z Bogiem wychodź z domu. A gdy wrócisz z niej szczęśliwie, to podziękuj Bogu” (ŚE 885). Trzecia zwrotka pieśni Z Bogiem, z Bogiem każda sprawa towarzyszyła każdego dnia uczestnikom szczególnej podróży. Nie była to tylko kolejna wyprawa śladami Reformacji.

Dzięki staraniom Diecezji Cieszyńskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego i przy wsparciu finansowemu kilku parafii tej diecezji, kupiono samochód marki Wartburg. Samochód ten, po przygotowaniu, stał się jeżdżącą reklamą roku jubileuszowego 500 lat Reformacji. Wartburg to nie tylko samochód, ale to przede wszystkim zamek w Niemczech, w którym w latach 1521-1522 Marcin Luter przetłumaczył na język niemiecki Nowy Testament.

Reformacyjny wartburg, który nazwano ReMobil500, został przygotowany, aby wystartować w charytatywnym rajdzie Złombol, organizowanym po raz jedenasty. Celem tego przedsięwzięcia jest zebranie jak największej kwoty pieniędzy. Całość przekazywana jest dla dzieci z domów dziecka. Załoga ReMobil500 zebrała 7745,49 zł.

Rajd wystartował 2 września 2017 r. w Katowicach, a na metę w hiszpańskim Noja w Kraju Basków trzeba było dojechać do 6 września. Wartburg, czyli załoga ReMobil500 w składzie: Bogusław Pękała, Tomasz Marek, ks. Łukasz Stachelek i ks. Marek Michalik, otrzymał numer startowy 501 na 530 załóg, które zostały zgłoszone do tegorocznej edycji rajdu Złombol. „Chcieliśmy dostać numer 500, żeby zaakcentować rok jubileuszowy i trochę się zmartwiliśmy, gdy się nie udało. Ale potem pomyśleliśmy, że to właśnie dobrze, bo to znaczy, że Reformacja się nie skończyła, tylko nadal trwa” – mówił ks. Marek Michalik.

Celem podróży było propagowanie idei Reformacji pośród uczestników rajdu Złombol, ale także wśród osób, do których docierali za pomocą portali społecznościach. Również wiele osób, które widziały nietypowy samochód na parkingach lub stacjach benzynowych pytało, o co w tym wszystkim chodzi. Uczestnicy zdecydowali się pojechać przez: Czechy, Austrię, Włochy, Monako, Francję i w końcu Hiszpanię. Podczas podróży unikali dróg płatnych, co z jednej strony pozwalało zwiedzić piękne zakątki krajów przez które podróżowali, ale z drugiej strony powodowało, że podróż bardzo się wydłużała sprawiając, że na miejsca zaplanowanych noclegów docierali nawet około pierwszej w nocy.

Podczas podróży mogli skorzystać z gościnności ludzi, którzy przyjęli ich pod swój dach na nocleg. Były to dwie parafie we Francji i Dom Sióstr Diakonis w Lachen, w Niemczech. Niejeden raz korzystali także z namiotu.

Codziennie członkowie ekipy publikowali na społecznościowym portalu Facebook film, na którym czytali fragment Drogowskazów chrześcijanina Marcina Lutra – werset biblijny i komentarz do niego. Niektóre odcinki czytali wspólnie z gośćmi – pastorem z Francji, dziećmi spotkanymi na plaży w Hiszpanii oraz z bp Margot Käßmann i bp. Jerzym Samcem w Wittenberdze. Każdego dnia film obejrzało kilka tysięcy osób, które śledziły podróż reformacyjnego wartburga.

Na metę rajdu ekipa ReMobil500 dojechała w środę 6 września. Po otrzymaniu pamiątkowych pieczątek wyruszyli w drogę powrotną, która prowadziła przez Francję i Niemcy. Celem tej trasy była między innymi wizyta na zamku Wartburg w Eisenach, gdzie nagrali kolejny odcinek Drogowskazów chrześcijanina. Obsługa zamku pozwoliła wjechać wartburgiem przed samą bramę zamku, co dla zwiedzających było kolejną atrakcją i możliwością rozmowy z ekipą. Oprócz samochodu wartburg rajdowcy zabrali ze sobą makietę zamku Wartburg, która część trasy przejechała przymocowana do tylnej maski samochodu.

Z Eisenach pojechali do Wittenbergi, czyli tam, gdzie 500 lat temu wszystko się zaczęło. W Wittenberdze wartburg był eksponatem na wystawie, którą przygotował Kościół Ewangelicko-Augsburski w Polsce. Samochód był także atrakcją dla konfirmantów z diecezji katowickiej, którzy byli wówczas na wycieczce śladami Reformacji.

W ostatnim dniu, w niedzielę 10 września 2017 r., ekipa wzięła udział w nabożeństwie w parafii ewangelickiej w Tychach. Tam rozważali Słowo Boże, opowiedzieli o idei rajdu Złombol i swoim w nim udziale, a także nagrali kolejny odcinek Drogowskazów chrześcijanina razem z ks. Marcinem Koniecznym i jego rodziną.

Ekipa ReMobil500 w Wittenberdze, od lewej:
ks. Marek Michalik, Tomasz Marek, Bogusław Pękała, ks. Łukasz Stachelek

„Zwiastun Ewangelicki” 18/2017